CBOS o ocenach działalności instytucji publicznych; CBA – najwyższy wynik w badaniach

Działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego pozytywnie ocenia 43 proc. Polaków ankietowanych przez CBOS, 15 proc. mówi o niej negatywnie – wynika z badań przekazanych w poniedziałek PAP. To najwyższe oceny CBA z dotychczas zarejestrowanych – przypomina CBOS.

Wskazuje jednocześnie, że wysoki odsetek – 42 proc. badanych – nie potrafi jednoznacznie ustosunkować się do działań tej instytucji.

W badaniu sprzed pół roku CBA pozytywnie oceniało 39 proc. badanych, 15 proc. negatywnie, a 49 proc. nie miało zdania.

Jak wynika z sondażu, oceny Biura zależą w dużym stopniu od partyjnych sympatii respondentów – 69 proc. badanych deklarujących zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość dobrze mówi o pracy CBA; najbardziej krytyczni są zwolennicy Platformy Obywatelskiej (31 proc.).

Wśród innych instytucji, o które zapytał respondentów CBOS – w porównaniu do czerwca – nieco pogorszyły się oceny działalności Rzecznika Praw Obywatelskich; dobrze ocenia ją 44 proc. badanych (od czerwca mniej o 3 pkt proc.) a źle – 14 proc. – (wzrost o 2 pkt proc.). 42 proc. Polaków nie potrafi ocenić działalności RPO.

Według badania działalność RPO częściej oceniana jest pozytywnie niż negatywnie, ale wśród ankietowanych deklarujących poglądy prawicowe ocenia ją tak jedynie 39 proc., z kolei wśród osób identyfikujących się z lewicą i politycznym centrum odpowiednio 57 proc. i 55 proc.

W ocenach Trybunału Konstytucyjnego, po marcowym spadku notowań, we wrześniowym sondażu widać poprawę. Nadal jednak odsetek negatywnych ocen – 38 proc. przewyższa oceny pozytywne – 28 proc. Co trzeci badany (34 proc.) nie potrafi ocenić działalności Trybunału.

Działalność sądów i prokuratury nadal częściej jest krytykowana niż pozytywnie oceniana – choć te oceny się poprawiają. Jak wynika z badania, obecnie pracę sądów źle ocenia 45 proc. Polaków, a pozytywnie 32 proc.; natomiast prokuratury – 38 proc. przy pozytywnych ocenach 26 proc. respondentów. Ocenić tej kwestii w przypadku sądów nie potrafi – 23 proc. badanych, a 35 proc. – jeśli chodzi o prokuratury.

Oceny pracy Najwyższej Izby Kontroli praktycznie się nie zmieniają – podkreśla CBOS. Obecnie 43 proc. badanych ocenia jej działalność dobrze, a 15 proc. – źle. Znaczna część Polaków nadal nie ma wyrobionego zdania na temat funkcjonowania tej instytucji (42 proc.).

Od marca przybyło badanych dobrze oceniających działalność Wojska Polskiego (65 proc. obecnie – wzrost o 5 pkt proc. od czerwca), jednak – jak przypomina CBOS, to nadal mniej, niż przed rokiem. Negatywnie o działaniu WP mówi 11 proc. badanych, a 24 proc. nie ma zdania na ten temat.

Badanie przeprowadzono między 7 a 14 września na liczącej 985 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl