fot. https://cba.gov.pl/pl/media/foto

CBA zatrzymało pięć osób, które miały wyłudzić refundację NFZ za preparat dla niemowląt

Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało pięć osób, które miały wyłudzić ponad 700 tys. zł refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) za preparat dla niemowląt. Środek na receptę z refundacją NFZ kosztował 3 zł, a bez niej – 150 złotych.

Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował, że nowe postępowanie CBA prowadzone jest na podstawie własnych materiałów przez warszawską delegaturę Biura pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim. Równolegle zawiadomienie w tej sprawie przekazał NFZ.

Agenci CBA zatrzymali osoby – w tym trzech lekarzy – na terenie woj. łódzkiego.

Według śledczych lekarze wystawiali w latach 2015-2019 setki recept na preparat dietetyczny dla niemowląt jednemu nieuprawnionemu do refundacji pacjentowi. Ilość zapisywanego środka wielokrotnie przekraczała możliwości jego spożycia.

Recepty były następnie realizowane w aptekach i refundowane przez NFZ, co spowodowało szkodę w mieniu Funduszu – podał wydział.

„W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty poświadczenia nieprawdy i oszustwa na szkodę NFZ. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani lekarze niezasadnie wystawili recepty refundowane o wartości ponad 700 tys. zł na tego samego pacjent” – podał wydział komunikacji społecznej CBA.

CBA zaznaczyło, że to pierwsze działania w tej sprawie, ale do nieprawidłowości miało dochodzić w całym kraju. Mieli brać w nim udział różni lekarze, którzy wykorzystywali dane wielu pacjentów – wynika z ustaleń śledztwa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl