fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA doprowadziło do unieważnienia przetargu na sprzedaż 41,8 ha w Jarocinie

Centralne Biuro Antykorupcyjne w wyniku własnych czynności analityczno-informacyjnych doprowadziło do unieważnienia przetargu na sprzedaż 41,8 ha nieruchomości w Jarocinie – dowiedziała się PAP. Przetarg miał być przeprowadzony niezgodnie z przepisami prawa.

Działania CBA pozwoliły ustalić, że teren przeznaczony w studium uwarunkowań kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta na obszar z przewagą obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz prowadzenie usług i z wyłączeniem aktywności związanych z produkcją rolniczą i obsługą rolnictwa, miał być sprzedany jako nieruchomość rolna w drodze przetargu pisemnego ograniczonego.

Oznaczało to, że mogą w nim brać udział – zgodnie z ustawą o sprzedaży nieruchomości rolnych – jedynie rolnicy z terenu miasta i gminy. Cenę wywoławczą wyznaczono na poziomie 8 zł za m kw. – w sumie 3 mld 335 mln zł. Zgodnie z ustawą nabyć taką ziemię mogą tylko rolnicy, którzy od pięciu lat mają już jakąś nieruchomość rolną w danej gminie.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP, że funkcjonariusze wydziału postępowań kontrolnych poznańskiej delegatury CBA udali się na ogłoszenie przetargu, w którym oferty składano na piśmie w zamkniętych kopertach.

„Okazało się, że koperty zawierające oferty zostały już wcześniej otwarte przez pracowników Urzędu Miejskiego” – powiedział PAP Brodowski. Przewodniczący komisji tłumaczył, że oferty otwarto wcześniej, aby sprawdzić, czy uczestnicy spełniają warunki przetargowe i kwalifikują się do niego, jednak takie działanie urzędników było niezgodne z prawem – wyjaśnił.

Funkcjonariusze CBA ocenili, że złamano zasadę niejawności ofert przed momentem ich otwarcia w części jawnej przetargu. Mogło też dojść do ujawnienia ceny zawartej w ofercie, co godzi w zasadę uczciwej konkurencji i daje bezprawną możliwość wywierania wpływu na jego wynik.

„W tych warunkach można było manipulować przebiegiem postępowania np. przez skorygowanie treści oferty lub sprofilowania jednej z nich pod kątem konkurencyjnym” – powiedział PAP Brodowski.

Delegatura CBA w Poznaniu, po ustaleniu swoich funkcjonariuszy, wystąpiła do burmistrza Jarocina o unieważnienie przetargu. Kilka dni później – pod koniec maja burmistrz unieważnił przetarg dotyczący sprzedaży nieruchomości położonej w obrębie ewidencyjnym Bogusław – Kopernika w Jarocinie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl