(fot. PAP/EPA)

CBA chce kontrolować komórki

Paweł Wojtuniuk, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego  chce, aby posłowie, po wakacjach ograniczyli anonimową dostępność przy zakupie telefonu na kartę. Przy zakupie trzeba będzie okazać dowód tożsamości.

Dziś, aby uzyskać numer telefonu wystarczy pójść do jakiegokolwiek sklepu i kupić kartę, tzw. starter. Takie rozwiązanie jest bardzo proste, ponieważ nie wymaga umów, rachunków. Nie ma także ryzyka podsłuchu.

Szczególnie to ostatnie jest bardzo wygodne dla przestępców, bo policja i służby specjalne mają problem z namierzeniem osoby. Dlatego też należy wprowadzić ograniczenia w anonimowej dostępności do takich kart – stwierdził szef CBA.

Jak powiedział poseł Marek Opioła z Komisji ds. Służb Specjalnych, takie rozwiązanie to przede wszystkim więcej biurokratycznych procedur. Dodał, że nie wierzy w pomyślność tego przedsięwzięcia.

 

Audio MP3
Pobierz

 

Poseł Marek Opioła stwierdził, że należałoby zająć się tą sprawą, natomiast nie sądzi, że karty prepaid nie będą anonimowe.

 

Audio MP3
Pobierz

 

Cała procedura miałoby wyglądać w ten sposób, że kupujący starter musi okazać dowód osobisty ,a sprzedawca ma obowiązek spisać imię, nazwisko i kilka innych informacji. Raz w tygodniu sprzedawca musiałby przekazywać wszystkie dane do bazy operatora.

drukuj