fot. Radio Maryja

Caritas przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia poprzez pomoc potrzebującym

W kolejny weekend 6 i 7 grudnia w wybranych sklepach odbędą się zbiórki żywności. Ruszyła także kolejna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Caritas przygotowała około dwóch milionów świec. Akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom dociera do każdej parafii.

Dochód ze sprzedaży świec trafia do potrzebujących dzieci.

– To świeca, która trochę przypomina o tej pięknej tradycji polskiego stołu wigilijnego z tym jednym pustym miejscem. Ono czasem rzeczywiście pozostaje puste, ale przez zapalenie tej świecy ono się wypełnia – akcentuje Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Dzięki ubiegłorocznej akcji na wakacje mogło pojechać 25 tys. dzieci z całej Polski. Idea świątecznej świecy Caritas sięga poza granice naszego kraju.

Pierwszą świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapalił w archidiecezji wrocławskiej ks. abp Józef Kupny. Ponadto, dzieci ze szkół tej archidiecezji zbierały zabawki i słodycze dla swoich potrzebujących rówieśników.

Bycie wolontariuszem to ogromna satysfakcja.

– Niektórzy, kiedy siadają do stołu wigilijnego, mają taką satysfakcję, że są po coś, po to, żeby pomagać. Są przygotowani na to, żeby przyszedł Chrystus do ich serc – podkreśla Michał Brzezicki wolontariusz z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

6 i 7 grudnia prowadzona będzie akcja „TAK. POMAGAM”. W wybranych sklepach wolontariusze Caritas będą zbierać żywność dla najbardziej potrzebujących.

– Dzięki tej żywności możemy przygotowywać paczki, ale także dzięki tym produktom możemy przygotowywać Wigilie dla bezdomnych – mówi ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Bo do tych już przygotowują się Caritas poszczególnych diecezji. O pomoc proszą sponsorów. Muszą jeszcze zaplanować menu – tak jak w Gdańsku, gdzie kuchnią pokieruje Paweł Barczykowski.

– Samo przygotowanie Wigilii to jest około 40 litrów zupy. Jest to ok 40 kg pierogów, kapusty, śledzie, ryba w occie, ryba w galarecie – wylicza.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej pomógł także osobom ubogim wysłać kartki do ich najbliższych. Co roku zachęca też wiernych do tego, by zaprosić do swoich domów na Wigilię osoby samotne.

TV Trwam News

drukuj