Autorstwa Xavier Lejeune / European Commission - Vasile-Florin Cîțu, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=109598306

Były premier Rumunii z zarzutami w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19

Były premier Rumunii, Florin Citu, usłyszał w środę zarzuty dotyczące nadużyć w trakcie sprawowania urzędu w związku z zakupem w czasie pandemii 58 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Według prokuratorów te opiewające na ponad miliard euro transakcje były nieuzasadnione.

„Były premier Florin Citu, obecnie senator Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), jest objęty postępowaniem karnym za popełnienie dwóch przestępstw związanych ze współudziałem w nadużyciu stanowiska ze szczególnie poważnymi konsekwencjami” – powiadomiła Krajowa Dyrekcja Antykorupcyjna (DNA).

Sprawa dotyczy zakupu szczepionek przeciwko COVID-19.

W środę Citu został wezwany do DNA, gdzie przedstawiono mu zarzuty. Dziennikarzom polityk powiedział, że „wykonywał swoje obowiązki zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

Według oświadczenia DNA Citu w kwietniu i w maju 2021 r. zatwierdził dwa memoranda ministerstwa zdrowia dotyczące zakupu szczepionek firm Pfizer i Moderna. Rząd miał mieć już wtedy zakontraktowanych 37 mln dawek, a nowe zakupy opiewały na kolejne ponad 43 mln dawek o wartości ponad 800 mln euro, bez wliczenia podatku. Według DNA już zamówione szczepionki wystarczyłyby do zaszczepienia ponad 23 mln osób. Wcześniej władze w Bukareszcie zgłosiły Komisji Europejskiej, że do szczepienia kwalifikuje się 10,7 mln osób.

29 listopada na wniosek DNA senat Rumunii przegłosował uchylenie immunitetu Citu. W odrębnej procedurze prezydent Klaus Iohannis wyraził zgodę – również na wniosek prokuratorów – na postępowanie karne wobec byłych ministrów zdrowia – Vlada Voiculescu i Ioanny Mihaili.

We wcześniejszym komunikacie DNA podawała, że cała trójka zakontraktowała w sumie ponad 52,8 mln dawek dodatkowych szczepionek, co spowodowało szkodę dla budżetu państwa. Ich wartość to 1,005 mld euro bez VAT.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl