Bruksela: Wystawa o Papieżu Polaku

W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli można oglądać wystawę przedstawiającą Karola Wojtyłę jako świętego Europejczyka.

Ekspozycja powstała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej autorzy chcieli, aby ukazany m.in. na fotografiach pontyfikat Jana Pawła II ujrzeli europosłowie i pracownicy tej instytucji.

Tytuł ekspozycji to „Papież Jan Paweł II. Dar Polski dla świata.” Na 13 planszach przedstawiono życie Karola Wojtyły od momentu narodzin poprzez czas studiów, pracy naukowej, posługi duszpasterskiej, a wreszcie wieloletniego pontyfikatu, zatrzymując się przy najważniejszych wydarzeniach w jego życiu.

Wpływ jego pontyfikatu na sprawy Kościoła i całego świata, kluczowa rola w budzeniu ducha wolności i reform w Polsce, to tylko niektóre fakty przedstawione w ekspozycji. Każda z plansz ukazuje Papieża Polaka w szczególnej roli. Niezwykłe zdjęcia mówią o nim jak o człowieku, który żył dla Boga i człowieka.

– Jedna myśl dotycząca ogłoszonego świętym Jana Pawła II. To Papież, dla którego mam wiele ciepłych uczuć. Jestem z pokolenia Jana Pawła II. Miałem okazję zobaczyć go podczas kilku międzynarodowych spotkań np. w Rzymie. Cenię go szczególnie za wszystko to, co dał Kościołowi, za jego wspaniałą wizję osoby ludzkiej, narodu, za wszystkie jego niesamowite działania na rzecz Polski i wolności w Europie – powiedział po otwarciu ekspozycji Hugues Barthelemy z Francji, pracownik w PE.

Plansze zatytułowano m.in.: „W kręgu rodziny”, „W obronie wolności”, „Papież pielgrzym”, „Dialog międzyreligijny”, „Z młodymi”, „Wśród chorych i potrzebujących”. Są to hasła, które realizował swoim życiem teraz już święty Jan Paweł II.

Ekspozycję można oglądać na trzecim piętrze Parlamentu Europejskiego w budynku Altiero Spinelli. Opisy fotografii są dostępne w języku polskim, angielskim i francuskim.

 

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj