fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Bruksela: przed debatą w KE

Dotycząca Polski jutrzejsza debata w Komisji Europejskiej będzie miała charakter orientacyjny. Odpowiedzi ze strony Polski w sprawie małej ustawy medialnej i Trybunału Konstytucyjnego są obecnie analizowane w Komisji Europejskiej.

Odpowiedź Polski w sprawie Trybunału Konstytucyjnego otrzymaliśmy w poniedziałek wieczorem. W przeciągu czterech dni dostaliśmy dwie odpowiedzi. Oczywiście nie będziemy w tym momencie, tutaj w centrum prasowym, analizować tych listów. Teraz to wymaga analizy na szczeblu politycznym. Przewodniczący Komisji Europejskiej i komisarze będą mieli szansę przeanalizować te listy podczas debaty orientacyjnej – zaznaczył Margaritas Shinas, rzecznik Komisji Europejskiej.

Nie tak dawno niektórzy zagraniczni europosłowie, w tym niemieccy, nie chcieli komentować polskich spraw związanych z Trybunałem Konstytucyjnym.  Zamierzają najpierw dokładnie zapoznać się ze szczegółami.

Jeden z holenderskich europosłów powiedział, że poczeka aż o naszej Ojczyźnie wypowie się w środę Komisja Europejska. Wszyscy ci politycy chcieliby poznać prawdziwy obraz tego, co dzieje się w Polsce, a nie kierować się informacjami przedstawianymi w mediach.

Jutro rano w Brukseli zbiera się kolegium unijnych komisarzy. Na godzinę 12.00 zaplanowano konkluzje z posiedzenia.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj