fot. PAP/EPA

Boliwia: Płonie 150 tys. hektarów lasów i łąk

Pożary lasów i łąk w Boliwii objęły już 150 tys. hektarów – podały władze Boliwii, jednego z najbardziej zalesionych krajów Ameryki Łacińskiej. Do pożarów doszło na obszarach, gdzie dokonywano wcześniej masowego wyrębu lasów pod uprawy.

„Źródłem większości tych pożarów były podpalenia” – poinformował w czwartek wiceminister obrony cywilnej Juan Carlos Calvimontes.

„90 proc. spośród nich nie powstało same z siebie” – zaznaczył.

Dodał, że w razie wykrycia sprawców, będą oni obciążani kosztami akcji gaśniczej.

Wysokie temperatury i silne wiatry przyczyniły się do rozprzestrzenia pożarów. Najbardziej dotknięta jest centralna boliwijska prowincja – Santa Cruz.

„Pożary dają o sobie znać na całej równinie Chaco i w Amazonii, gdzie żyje najwięcej plemion autochtonicznych” – pisze Reuters.

Na obszarze tym występuje również ogromne bogactwo flory i fauny, w tym – zagrożone gatunki. Żyją tam min. kajmany, jaguary i węże.

W gaszeniu pożarów uczestniczą oprócz strażaków także żołnierze; wykorzystywane są samoloty, z których zrzucana jest woda.

Pożary są częstym zjawiskiem w Boliwii w okresie od maja do sierpnia. Największe pożary w historii Boliwia odnotowała w 2019 r., gdy doszło do spalenia 6,4 mln hektarów na obszarach wiejskich. W 2020 r. pożary zniszczyły 404 527 ha.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl