Bóg wychodzi, aby nas szukać

Radością Boga jest odnalezienie owcy zagubionej, bo ma On „słabość miłości” wobec zagubionych – zaznaczył Ojciec Święty Franciszek w homilii wygłoszonej w czasie porannej Mszy św. sprawowanej w Domu Świętej Marty.

Komentując przypowieści o zagubionej owcy i zgubionej monecie (Łk 15, 1-10), Franciszek zwrócił uwagę, że postawa uczonych w Piśmie i faryzeuszów, zgorszonych postępowaniem Jezusa i szemrających przeciwko Niemu, jest muzyką hipokryzji – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

Papież wyjaśnił, że chodzi o zgorszenie tym, że jada z celnikami i grzesznikami, w ich mniemaniu profanację urzędu proroka przez zbliżenie się do ludzi niecieszących się w ówczesnym społeczeństwie szacunkiem. Pan Jezus odpowiada na tę postawę radosną przypowieścią, używając trzy razy słowa „radość”, a dwa razy „cieszcie się”.

– Jakby chciał powiedzieć: wy się gorszycie z tego powodu, ale mój Ojciec się raduje. Najgłębszym orędziem tej przypowieści jest radość Boga. Jest On Bogiem, który nie lubi tracić i dlatego opuszcza samego siebie, wychodzi i szuka. Jest Bogiem, który poszukuje tych wszystkich, którzy są od Niego daleko, jak pasterz, który idzie w poszukiwaniu zagubionych owiec – zaznaczył Franciszek.

Papież dodał, że Bóg wychodzi, aby zaprosić na ucztę dobrych i złych. Nie chce utraty żadnego ze swoich uczniów. Modlił się przed swą męką, aby żaden z uczniów się nie zatracił.

– To Bóg, który wychodzi, aby nas szukać, i ma pewną słabość miłości wobec tych, którzy się najbardziej oddalili, którzy się zagubili… Idzie i ich szuka. A jak szuka? Szuka aż po kres, jak ów pasterz, który idzie w ciemno, szuka, aż znajdzie zagubioną owcę, jak kobieta, która gdy straci tę monetę, zapala lampę, wymiata dom i dokładnie szuka – powiedział Franciszek do zgromadzonych na Eucharystii wiernych. Jak zaznaczył Papież: tak też szuka Bóg. – „Tego dziecka nie stracę, jest moje! Nie chcę go stracić”. Ależ to nasz Ojciec: zawsze nas szuka – wskazał Franciszek.

Ponadto w swojej dzisiejszej homilii Papież podkreślił, że kiedy owca się odnajdzie i wraca do owczarni, nikt nie może jej wypominać, że się niegdyś zagubiła, ale trzeba zaznaczyć: „Jesteś jedną z nas”, gdyż jej godność została przywrócona w pełni na nowo. Bóg cieszy się z tego powodu.

– Radością Boga nie jest śmierć grzesznika, ale jego życie: to jest radością. Jakże daleko od serca Boga byli ci ludzie, którzy szemrali przeciwko Jezusowi! Nie znali Boga! Sądzili, że bycie ludźmi religijnymi, dobrymi to zachowywanie się zawsze dobrze, bycie wykształconymi czy udawanie wykształconych – zauważył w homilii Papież i dodał: to obłuda szemrania. – Natomiast radość Boga Ojca jest radością miłości: On nas kocha. „Ależ jestem grzesznikiem, zrobiłem to, to i tamto!”… „Ależ Ja cię kocham mimo wszystko i wychodzę, by Cię szukać i zabrać do domu”. Taki jest nasz Ojciec. Pomyślmy o tym – zakończył dzisiejszą homilię Ojciec Święty Franciszek.

IK

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl