fot. wikipedia

Biuro Analiz Sejmowych: projekty ws. ochrony zwierząt dotykają swobody przedsiębiorczości UE

Zaproponowany w projektach zakaz chowu zwierząt futerkowych, w ocenie Biura Legislacyjnego Sejmu, dotyka swobody przedsiębiorczości zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. Posłowie pracują nad dwoma projektami nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt.

Jeden z projektów został złożony przez posłów PiS, drugi przez PO i Nowoczesną. Propozycje – oprócz dwóch różnic – zawierają te same założenia, mówiące m.in. o zakazie chowu i hodowli zwierząt na futra.

„Ta swoboda (przedsiębiorczości – PAP) ma charakter szczególny w porównaniu z innymi swobodami traktatowymi. Ponieważ w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE swoboda przedsiębiorczości jest postrzegana przez TS UE nie tylko jako swoboda dotycząca możliwość wykonywania działalności gospodarczej przed podmioty z jednego państwa członkowskiego w drugim państwie członkowskim, ale także rozumiana jest jako możliwość wykonywania działalności gospodarczej w ramach danego państwa” – powiedział Tomasz Jaroszyński z Biura Analiz Sejmowych.

Jaroszyński zwrócił także, że zaproponowany zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku „potencjalnie” narusza przepisy UE dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

PAP/RIRM

drukuj