Birma: Władze uwolniły ok. 100 osób, w tym 34 więźniów politycznych

Władze Birmy poinformowały, że uwolniły w piątek około 100 osób, w tym co najmniej 34 więźniów politycznych. Organizacja Amnesty International (AI) twierdzi, że w birmańskich więzieniach przebywa jeszcze wielu obrońców praw człowieka.

„Prezydent (Thein Sein) podpisał rozporządzenie o uwolnieniu więźniów w czwartek” – poinformował jego rzecznik.

Według przedstawicieli AI w Birmie „wielu działaczy na rzecz pokoju pozostaje za kratami”, a w ostatnich dniach jeden z aktywistów został skazany. Patrick Khum Jaa Lee, zatrzymany w październiku 2015 roku za polubienie na Facebooku ironicznych wpisów na temat armii, został skazany na pół roku więzienia – poinformowała znana działaczka na rzecz praw człowieka May Sabe Phyu.

Wśród uwolnionych w piątek osób jest Nowozelandczyk, skazany w marcu 2015 roku na dwa i pół roku więzienia za „obrazę religii”, gdy wykorzystał wizerunek Buddy w reklamie swego baru w Rangunie.

Według AFP władze nie wypuściły z więzień studentów, przebywających tam od ośmiu miesięcy za udział w manifestacjach pokojowych przeciwko reformie edukacji.

W grudniu Stowarzyszenie Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) poinformowało, że w birmańskich zakładach karnych osadzonych jest 129 więźniów politycznych, a 408 działaczy oczekiwało na procesy w sprawie swych akcji politycznych.

Nowy parlament Birmy, zdominowany przez Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD), wieloletniej dysydentki i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, ma rozpocząć pracę 1 lutego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl