fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Bilans burz nad Polską

Połamane drzewa, pozrywane dachy, zalane piwnice i niemal 23 tysiące osób pozbawionych prądu – to bilans wichur, które przeszły nocą nad naszym krajem.

Tylko w ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 1100 razy. Najwięcej działań podjęto w województwach: łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

W wyniku nawałnic rannych zostało również trzech strażaków – mówi Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Działania straży pożarnej polegały przede wszystkim na usuwaniu setek zawalonych, połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych, zabezpieczaniu plandekami lub folią zarwanych lub uszkodzonych dachów, a także wypompowywaniu wody z zalanych obiektów. W wyniku zerwania przez silny wiatr linii energetycznych oraz powstałych uszkodzeń stacji transformatorowych (stan na godz. 9.00) w całej Polsce ok. 23 tys. odbiorców pozostaje bez dostaw energii elektrycznej. Najwięcej na Mazowszu, w Łódzkiem oraz na Warmii i Mazurach – informuje Paweł Frątczak.

Synoptycy ostrzegają przed następnymi ulewami i silnym wiatrem. IMGW wydało ostrzeżenie o możliwości wystąpienia podobnych zjawisk atmosferycznych.

Dotyczy to szczególnie województw m.in.: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

RIRM

 

drukuj