fot.twitter.com/AdamBielan

A. Bielan: Decyzja USA o stacjonowaniu na stałe wojsk amerykańskich w Polsce – najwcześniej w 2019 r.

Decyzja USA o stacjonowaniu na stałe amerykańskich wojsk w Polsce, zapadnie najwcześniej w przyszłym roku; na pewno żadna umowa w tej sprawie nie zostanie podpisana we wrześniu przez prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę – powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

„Ulokowanie na stałe wojsk amerykańskich (w Polsce) to bardzo długi proces. Sądzę, że jeżeli zostanie zakończony oficjalną decyzją, to nastąpi to nie wcześniej niż w przyszłym roku” – mówił Adam Bielan w sobotę w RMF FM.

W jego ocenie, żadna umowa w tej sprawie nie zostanie podpisana podczas planowanej na 18 września wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i spotkania w Białym Domu z Donaldem Trumpem.

„Tego rodzaju decyzja zapada przy udziale wielu ośrodków władzy w USA, dużą rolę odgrywa prezydent ale są też Departamenty: Stanu i Obrony oraz Kongres. Kongres zawnioskował do Pentagonu, żeby ten do marca 2019 przygotował szczegółowy raport na temat możliwości ulokowania na stałe wojsk amerykańskich w Polsce” – powiedział Bielan.

„Myślę, że wiosna, lato przyszłego roku, to ten czas, w którym będą zapadały decyzje” – dodał wicemarszałek Senatu.

Adam Bielan podkreślił, że cały proces jest skomplikowany i długotrwały, a „Amerykanie podchodzą do tego śmiertelnie poważnie, bo to będzie poważna decyzja geostrategiczna, która zmieni nasze położenie geopolityczne na mapie Europy i zwiększy jeszcze nasze poczucie bezpieczeństwa”.

PAP/RIRM

drukuj