Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” – już w kolejną niedzielę

W niedzielę 4 marca w ponad 300 miastach i miejscowościach całej Polski odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. To już 6. edycja tego wydarzenia.

Ideą Biegu „Tropem Wilczym” jest oddanie czci niezłomnym żołnierzom niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Celem inicjatywy jest także promocja biegania jako formy spędzania wolnego czasu, a także popularyzacja wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

W tegorocznej edycji Biegu udział weźmie 70 tys. biegaczy. Wydarzenie odbędzie się także poza granicami Polski – m.in. w Wilnie, Nowym Jorku oraz Londynie. Organizatorem Biegów jest Fundacji Wolność i Demokracja.

Tegoroczny bieg, czyli szósta edycja, to 333 miasta w całej Polsce – mówi Barbara Konarska, rzecznik projektu.

– Pobiliśmy tym samym kolejny rekord, ponieważ w zeszłym roku było ponad 270 miast. W tym roku mamy też dodatkowe misje – w zeszłym roku biegło ich pięć, w tym roku już siedem. Biegną wszystkie misje NATO-wskie i żołnierze tak naprawdę wszystkich nacji, które tam stacjonują. Każdego roku mamy innych ambasadorów, w tym roku poprosiliśmy jeszcze żyjących Żołnierzy Niezłomnych, żeby byli tymi ambasadorami – tłumaczy Barbara Konarska.

Tegoroczny bieg jest poświęcony w szczególności żołnierzom wyklętym odnalezionym podczas badań prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej na terenie Kwatery Ł na warszawskich Powązkach. Inicjatywę wspiera prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceszef IPN.

–  Nie mógłbym sobie wyobrazić sytuacji, w której tak szlachetna inicjatywa, jak ta organizacja biegu poświęconego Żołnierzom Wyklętym, nie byłaby obiektem naszego zainteresowania. To zupełnie naturalne, że IPN w takich inicjatywach uczestniczy i będzie uczestniczył. Sam jestem ambasadorem tego biegu i mogę powiedzieć, że z wielką satysfakcją obserwuję jak ten wspaniały Bieg się rozwija. Dzisiaj jego rozmach jest naprawdę imponujący zarówno w kraju, jak i za granicą – podkreśla prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Bieg „Tropem Wilczym” wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl