Biebrzański PN: rozlewiska jeszcze zamarznięte, ale zbliża się szczyt ptasich migracji

Rozlewiska na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego są jeszcze zamarznięte, ale nad Biebrzą można już obserwować stada migrujących na północ gęsi, które tu odpoczywają i żerują.

Biebrzański Park Narodowy, największy polski park narodowy, który chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych, jest wiosną prawdziwym „rajem” dla ornitologów czy miłośników ptaków, którzy przyjeżdżają na obserwacje ptaków.

Nad Biebrzą chętnie odpoczywają wiosną ptaki lecące z południa na północ na sezon lęgowy.

Łukasz Krajewski z Biebrzańskiego PN poinformował PAP, że tej wiosny, szczyt migracji i największe stada gęsi są spodziewane za tydzień, co oznacza, że święta wielkanocne mogą być najlepszym czasem na te obserwacje.

Obecnie na rozlewiskach można oglądać najwięcej gęsi białoczelnych, które – jak mówi Krajewski – w porównaniu do innych gęsi, np. zbożowych czy gęgaw, przylatują stosunkowo najpóźniej. Mało jest jeszcze kaczek. Widać np. stada liczące po kilkaset świstunów, ale – jak dodaje Krajewski – stada tych ptaków mogą liczyć – w głównym momencie migracji – nawet po kilkanaście tysięcy sztuk.

Nad Biebrzą są już pierwsze bociany, czajki, skowronki, rudziki, drozdy śpiewaki. W małych grupach są już też bataliony, ale – co podkreśla Łukasz Krajewski – nie mają jeszcze swojej charakterystycznej i widowiskowej szaty godowej. Najlepszym czasem na obserwacje batalionów będzie połowa kwietnia – ocenił.

Obserwatorzy biebrzańskiej przyrody przypuszczają, że w związku z obecnymi warunkami atmosferycznymi – długo jest chłodno, choć ocieplenie jest zapowiadane – w tym roku, ptasie migracje mogą być intensywne, ale czas na podglądanie ptaków będzie krótki.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl