PAP/Artur Reszko

Białystok: odsłonięto billboardy z wizerunkiem mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

W Białymstoku odsłonięto w czwartek billboardy z wizerunkiem majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. To wspólna akcja Instytutu Pamięci Narodowej i marszałka województwa podlaskiego, która ma upamiętnić bohatera antykomunistycznego podziemia. 8 lutego przypada 69. rocznica śmierci legendarnego dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Billboardy przedstawiające majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” zawisły na dwóch wieżowcach w Białymstoku. To inicjatywa białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, marszałka województwa podlaskiego i Podlaskiego Instytutu Kultury.

Akcja ma na celu upamiętnienie bohatera antykomunistycznego podziemia, który 69 lat temu – 8 lutego 1951 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie – został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. To wszystko wpisuje się w inaugurację obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który będzie obchodzony 1 marca.

– Chcemy pamiętać o naszych bohaterach narodowych. Chcemy hołdować tradycji niepodległościowej. Chcemy edukować młodzież, a przy okazji czasami i dorosłych, jeżeli kiedyś czegoś nie doczytali – zaznacza dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela.

Wyjaśnień w sprawie akcji billboardowej domaga się poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski. W jego ocenie, ma ona charakter prowokacyjny i skłóca mieszkańców.

– Jest to tylko i wyłącznie burza wywołana ze strony pewnej części środowiska politycznego, która chce na tym zbić kapitał, a nie wolno na naszej historii zbijać kapitału. (…) Kontrowersje związane z osobą pana majora Szendzielarza „Łupaszki” zostały już wyjaśnione. Nie ma żadnych kontrowersji – mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Tymczasem wciąż nie jest zakończony spór o nadanie imienia majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, a potem o zmianę nazwy jednej z ulic. Ostatecznie sprawą zajmie się sąd administracyjny.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl