fot. PAP/EPA

Biały Dom ogłosił pełne sankcje przeciwko największemu rosyjskiemu bankowi – Sbierbankowi oraz córkom Władimira Putina

Biały Dom ogłosił nowe sankcje przeciwko Rosji, w tym pełne restrykcje blokujące przeciwko największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi, prywatnemu Alfa Bankowi oraz zakaz nowych inwestycji w Rosji. Do listy sankcji dodane zostaną także m.in. dorosłe córki Władimira Putina.

„Jasno powiedziałem, że Rosja zapłaci wysoką i natychmiastową cenę za swoje okrucieństwa w Buczy. Dziś razem z naszymi sojusznikami i partnerami ogłaszamy nową rundę dewastujących sankcji” – napisał na Twitterze Joe Biden, prezydent USA.

Jak podał Biały Dom, Sbierbank – objęty dotąd tylko częściowymi sankcjami – posiada ok. jednej trzeciej wszystkich aktywów rosyjskiego sektora bankowego i jest „systemowo krytyczny dla rosyjskiej gospodarki”, m.in. ze względu na wypłaty większości pensji i emerytur dokonywanych za jego pośrednictwem.

Tak jak w przypadku pozostałych sankcji, spod restrykcji wyjęte są transakcje związane z handlem energią. Drugi z objętych sankcjami banków, Alfa Bank należący do oligarchy Michaiła Fridmana, to czwarta największa instytucja finansowa w Rosji i największy prywatny bank. Oznacza to, że pełnymi sankcjami blokującymi USA objęte zostały dwie trzecie całego sektora bankowego w Rosji.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji stwierdził, że zakaz nowych inwestycji w Rosji, który ma zostać wprowadzony za pomocą rozporządzenia prezydenta, ma na celu „zapewnienie, że masowy exodus sektora prywatnego z Rosji, liczący ponad 600 międzynarodowych firm (…) będzie trwały” i spowoduje „drenaż mózgów”. Oficjel dodał, że za sprawą sankcji, Rosja zanotuje w tym roku dwucyfrowy spadek PKB i ponad 20 proc. inflację.

Dodatkowo pełnymi sankcjami objęte zostaną dwie dorosłe córki Władimira Putina, Jekaterina Tichonowa i Maria Woroncowa, a także dzieci i żona Siergieja Ławrowa, szefa MSZ. Jak powiedział oficjel Białego Domu, administracja uważa, że córki prezydenta Rosji pomagają mu ukrywać jego majątek.

„Mamy powody, by sądzić, że Władimir Putin i wielu z jego kolegów i oligarchów ukrywa swoje bogactwa, swoje aktywa z pomocą członków swoich rodzin i systemu finansowego USA, ale także w innych częściach świata” – powiedział. Jak podkreślił, działania te zostały podjęte w koordynacji z państwami UE i G7.

Urzędnik zapowiedział również, że w czwartek Departament Handlu przedstawi dodatkowe restrykcje skierowane przeciwko rosyjskim spółkom państwowym.

 

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl