Bezpieczna jazda i wsparcie dla polskich misjonarzy tematami XIX Tygodnia św. Krzysztofa

O odpowiedzialną i bezpieczną jazdę oraz o udział w „Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy” zaapelowali w środę w Warszawie uczestnicy konferencji prasowej zapowiadającej XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców, w tym roku pod hasłem „Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa”, będzie w Kościele katolickim obchodzony w dniach 22-29 lipca.

Jak wyjaśnił przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji ks. bp Jerzy Mazur, misjonarzami są nie tylko osoby pracujące w dalekich krajach, ale wszyscy ludzie ochrzczeni.

„Każdy chrześcijanin może wypełniać swoje powołanie misyjne poprzez modlitwę za misjonarzy i misjonarki, modlitwę o łaskę nawrócenia dla ludzi niewierzących, a także pomagając misjonarzom materialnie. Jedną z form takiej pomocy jest złożenie ofiary, za którą kupione zostaną środki transportu dla misjonarzy” – wyjaśnił ks. bp Mazur.

Dodał, że można to zrobić włączając się w „Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy”, w ramach której kierowcy mogą policzyć, ile kilometrów udało im się w tym roku przejechać bezpiecznie i zamienić tę liczbę na kwotę, którą wesprą polskich misjonarzy.

Ks. bp Jerzy Mazur przypomniał, że Tydzień św. Krzysztofa to także okazja do refleksji nad tym, jak każdy kierowca zachowywał się na drodze.

„MIVA Polska nie tylko prosi o składanie ofiar, ale też apeluje do kierowców o bezpieczną i odpowiedzialną jazdę. Współpracujemy z policją i duszpasterzem kierowców, żeby przypominać i uświadamiać kierowcom, jak ważne jest chociażby przestrzeganie przepisów drogowych. Zachęcamy, by kierowcy modlili się za wstawiennictwem św. Krzysztofa, by wypraszał im łaskę bezpiecznej podróży i przypomniał chociażby o obowiązku zachowania trzeźwości” – zaznaczył.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji poinformował, że począwszy od niedzieli, przez cały tydzień w parafiach odbywać się będzie święcenie pojazdów. Zaapelował, by jednak poświecenia nie traktować jak „magicznego amuletu” chroniącego przed wypadkiem, ale jako wezwanie do odpowiedzialnego zachowania na drodze.

Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki przypomniał, że w czasie tegorocznych obchodów w parafiach rozprowadzany będzie Dekalog kierowcy wraz z obrazkiem św. Krzysztofa.

„Zachęcamy każdego kierowcę do uczynienia osobistego rachunku sumienia z zachowania na drodze” – wyjaśnił ks. Jerzy Kraśnicki.

Nawiązując do „Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy”, wskazał, że w 2017 r. dzięki zebranym ofiarom MIVA zrealizowała 96 projektów za sumę 2 mln 800 tys. zł.

„Udało nam się kupić 48 samochodów, 2 busy, 1 ambulans, 1 traktor, 39 motocykli, 470 rowerów, 2 łodzie, 2 silniki do łodzi i 30 wózków inwalidzkich” – wymienił kapłan.

Poinformował, że pojazdy te zostały przekazane m.in. do Republiki Środkowoafrykańskiej, Tanzanii, Kamerunu, Brazylii, Ekwadoru, Papui Nowej Gwinei i Peru.

„Po raz pierwszy udało nam się zakupić motolotnię dla misjonarza z Ekwadoru” – dodał.

Ks. Jerzy Kraśnicki mówił, że tegoroczna inauguracja Tygodnia św. Krzysztofa odbędzie się w niedzielę w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach. W programie jest Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Kieleckiej ks. bp. Jana Piotrowskiego z modlitwą za kierowców, poświęceniem pojazdów i świadectwami misjonarzy, po której odbędzie się festyn św. Krzysztofa. Będzie m.in. występ indiańskiego zespołu z Peru „Los Companieros”, stoiska misyjne i darmowe zwiedzanie Ogrodów Włoskich przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Misjonarz pracujący w Peru ks. Paweł Chudzik podkreślił, że dla niego samochód to nie tylko środek transportu, ale też przenośna kaplica i pojazd do przewozy odzieży, leków i przyborów szkolnych dla dzieci. Wyjaśnił, że pracuje na terenie liczącym 60 wiosek rozsianych w wysokich Andach i porusza się po wąskich, nieutwardzonych i niebezpiecznych drogach.

„Gdyby nie samochód, nie mógłbym dotrzeć do wiernych” – zaznaczył ks. Paweł Chudzik.

Pracująca w Kamerunie s. Immakulata Faustynowicz ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła dodała, że samochód używany przez misjonarki z jej zgromadzenia służy też jako ambulans, którym siostry przewożą chorych do odległych szpitali, a także magazyn przyborów szkolnych dla dzieci z oratorium dla kameruńskich sierot.

Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura zapowiedział, że 25 lipca – w liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – w Lubajnach koło Ostródy odbędzie się Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W programie znajdą się m.in. poświęcenie kapliczki ze św. Krzysztofem i otwarcie Alei Bezpiecznego Kierowcy, Pieszego i Rowerzysty, które staną przy nowej obwodnicy Ostródy. Jak dodał, w pobliskiej parafii regularnie odprawiane będą Msze św. w intencji kierowców i wszystkich użytkowników dróg.

Nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP poinformował, że rok 2017 był jak dotąd najbezpieczniejszy, jeśli chodzi o liczbę wypadków w Polsce. Mimo to – jak wyjaśnił – na polskich drogach doszło do 30 tys. wypadków, w których zginęło 2831 osób, a rannych zostało 40 tys. osób.

„Na szczęście tendencja na polskich drogach jest spadkowa. W 10 lat, do 2017 r., udało się o 50 proc. zmniejszyć liczbę ofiar. To niewątpliwie sukces, ale wciąż jest dużo do zrobienia” – akcentował Radosław Kobryś.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu działają w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pozyskiwaniu środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r.

W 97 krajach pracuje 2032 misjonarek i misjonarzy z Polski na terenach misyjnych, tzw. ad gentes. Dodatkowo około tysiąca osób pracuje duszpastersko w Rosji i byłych republikach radzieckich. Najwięcej misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 811. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach jest ich 802, w Azji – 333, a w Oceanii – 66. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Wśród misjonarzy jest 24 księży biskupów z Polski.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl