Betlejemskie Światło Pokoju popłynie do Szwecji

Betlejemskie Światło Pokoju we wtorek o godz. 17.00 już po raz dziewiąty wyruszy w podróż przez Może Bałtyckie – poinformowała PAP w poniedziałek rzecznik prasowa ZHP hm. Martyna Kowacka.

Dodała, że byli przekonani, że z powodu awarii w tym roku harcerki i harcerze z ZHP nie wypłyną do Szwecji w rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju.

„To Światło ma wielką moc. Udało się przezwyciężyć trudności i 18 grudnia o 17.00 już po raz dziewiąty Betlejemskie Światło Pokoju wyruszy w podróż przez Morze Bałtyckie. Światło z Betlejem trafi na pokład SY Zawisza Czarny we wtorek o godzinie 17.00 na Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni” – zaznaczyła rzecznik prasowa ZHP.

Poinformowała jednocześnie, że we wtorek harcerze z Hufca ZHP Gdynia przekażą Światło z Betlejem 40-osobowej załodze Zawiszy Czarnego, flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego. Wraz z nią gościnnie popłyną również skauci z Czech i ze Stanów Zjednoczonych. Światło trafi do Karlskrony. Powrót żaglowca do Polski przewidziany jest na 22 grudnia.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Właśnie od niego co roku zapala się płomień, który, niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów, obiega świat. W miniony weekend ponad 3,4 tys. harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego spotkało się w Zakopanem, aby wspólnie przygotować się do odebrania Światła, aby następnie rozjechać się po Polsce, by, podążając za słowami papieża Franciszka „Idź i głoś”, podjąć wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej do Niemiec, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, a także popłyną właśnie do Szwecji.

„Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać się człowiekiem niosącym światło. +Podzielone+ światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie” – podkreśliła rzecznik ZHP.

W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Światło, które łączy”. Związek Harcerstwa Polskiego razem z Caritasem Polska zachęcają do połączenia się w geście pokoju i braterstwa. Wystarczy nabyć świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, odebrać Betlejemskie Światło Pokoju i zanieść do swojego domu, aby mogło zagościć na wigilijnym stole.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl