Będzie nowy obiekt dla polskich łyżew. Powstanie Hala Lodowa w Lubinie

Zawodnicy uprawiający short track doczekają się kolejnego obiektu z prawdziwego zdarzenia. List intencyjny w sprawie budowy Hali Lodowej w Lubinie jest już podpisany, a obiekt ma powstać do 2025 roku.

Porozumienie zawarte między Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, a miastem Lubin stolica polskiej miedzi z nowym torem łyżwiarskim może stać się za kilka lat jeszcze ważniejszym ośrodkiem szkoleniowym w kraju.

Ten temat przewijał się w poprzednich latach w sferze dyskusji, ale nie było konkretów. Z ust marszałka Cezarego Przybylskiego padło oświadczenie, że możemy być spokojni o realizację inwestycji. Dla mnie to spełnienie marzeń. Lubin, który jako pierwszy w Polsce, od 1977 roku, posiadał sztucznie mrożony tor, zasługuje na nowy obiekt. Lodowisko będzie zadaszone i spełni wszystkie wymogi do organizacji imprez rangi międzynarodowej w short tracku, łącznie z mistrzostwami świata czy Europy – mówi Marian Węgrzynowski, wiceprezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, a równocześnie prezes MKS Cuprum Lubin, Dolnośląskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Sportów Wrotkarskich oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Lubin.

Budowa Hali Lodowej jest jednym z dwóch najważniejszych punktów listu intencyjnego. Obok niej ma powstać stadion lekkoatletyczny, a także aquapark.

–  Po zakończeniu budowy tych obiektów żadne miasto w naszej części kraju nie będzie dysponowało tak szeroką ofertą rekreacji i sportu, jak Lubin – dodaje prezydent miasta Robert Raczyński.

Budowa nowoczesnej bazy sportowej to myślenie o pokoleniach sportowców, którzy będą rozwijać swoje talenty i reprezentować w przyszłości nasz region w zawodach najwyższej rangi. Chcemy im dać możliwość trenowania w jak najlepszych warunkach – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W prace nad koncepcją lodowiska włączył się Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.

Z naszej strony padły sugestie, aby poszerzyć tor o dwa metry. Umożliwi to trening w Lubinie także łyżwiarzom szybkim, choćby w zakresie opanowania jazdy na wirażach. W short tracku zakładamy włączenie tego obiektu jako stałe miejsce zgrupowań kadr narodowych. Planujemy również wnioskować w przyszłości o organizację imprez międzynarodowych – zapowiada Marian Węgrzynowski.

Szacowany koszt budowy nowego toru łyżwiarskiego w Lubinie wynosi 44 miliony złotych, a inwestycja ta zostanie sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wybory projektu i wykonawców hali mają nastąpić do końca 2021 roku.

Jak wskazuje Marian Węgrzynowski, zmodernizowany obiekt mocno wesprze rozwój dyscyplin łyżwiarskich na Dolnym Śląsku.

Brak odpowiedniej hali uniemożliwiał nam rozwój młodzieży nie tylko z Lubina, ale i m.in. z Kłodzka czy Dusznik-Zdroju. Potrzebna jest ona tym bardziej, że do dziś nie brakuje przedstawicieli naszego regionu w kadrach seniorskich. Z Dolnego Śląska pochodzą chociażby Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik czy Natalia Czerwonka, która zresztą, niedawno otworzyła tutaj swoją akademię – opowiada.

Oddanie Hali Lodowej w Lubinie do użytku jest przewidziane na 2025 rok.

Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl