Barokowe płyty nagrobne odnaleziono w kurniku

Odnaleziono barokowe płyty nagrobne z kościoła w Stepnicy. Cenny zabytek służył jako podest do kurnika. Znalezisko zabezpieczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

„Dzięki anonimowemu zgłoszeniu udało się znaleźć dwie barokowe płyty nagrobne z kościoła w Stepnicy (Zachodniopomorskie), które zaginęły w 1964 r.” – powiedział PAP podkomisarz Marek Łuczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Jedna z odnalezionych płyt jest datowana na 1753 r., widnieje na niej nazwisko żeglarza Christiana Krentzina.

„Druga również pochodzi z tego okresu, jest nieczytelna, nieznana wcześniej historykom i nie posiada żadnej dokumentacji konserwatorskiej” – wyjaśnił Łuczak.

„Gospodarstwo, w którym odnaleziono zabytki znajduje się w jednej z miejscowości w powiecie goleniowskim. Z wapiennych płyt nagrobnych był zrobiony podest do kurnika. Płyty udało się bez problemu zdemontować, choć są pęknięte w połowie. W sumie ważą przeszło 500 kg” – opowiadał.

Właściciel gospodarstwa, na terenie którego znaleziono zabytkowe płyty, nie będzie jednak odpowiadał za kradzież zabytków.

„W momencie zaginięcia płyt miał 3 lata. Przedawnienie nastąpiło w 1974 r.” – powiedział Łuczak.

Proboszcz kościoła św. Jacka w Stepnicy zamierza przeprowadzić renowację odnalezionych płyt i w przyszłości wyeksponować je we wnętrzu świątyni.

W 1964 r. zaginęły cztery płyty nagrobne z kościoła w Stepnicy. Policja wciąż poszukuje trzech z nich.

„Do tej pory nie udało nam się znaleźć XVIII-wiecznych płyt proboszcza Martina Lamprechta, burmistrza Stepnicy i żeglarza Johanna Dawida Engela oraz żeglarza Friedricha Grafa. Wiemy, że zaginęły one w 1964 r., nieznane są ich dalsze losy. Zabytki te są nierozerwalnie związane z historią miejscowości – żeglarstwem morskim i rzecznym oraz handlem” – podkreślił Łuczak.

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie prowadzi obecnie poszukiwania zabytków w ramach realizowanego programu „Rejestracja zabytków sakralnych w powiecie goleniowskim”. Jak zapowiedział podkomisarz Łuczak w grudniu br. planowane jest wydanie katalogu zabytków zaginionych z powiatu goleniowskiego oraz stargardzkiego.

„Publikacja zawierająca zdjęcia oraz informacje szczegółowe pomoże nam w znalezieniu kolejnych zaginionych artefaktów” – mówił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl