Bardzo dobre warunki turystyczne w Tatrach

Bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki panują w czwartek w Tatrach. Na popularnych szlakach tworzą się kolejki – informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Sierpień to tradycyjnie szczyt sezonu turystycznego w Tatrach. Na popularnych szlakach tworzą się korki oczekujących na wejście na szczyt. Tak jest np. na Giewoncie. Dlatego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały się na kierowanie ruchem turystycznym w najbardziej zatłoczonych miejscach w górach. Zajmują się tym wolontariusze, którzy m.in. informują turystów o ruchu jednokierunkowym na danym szlaku. Wolontariusze są też na Giewoncie, gdzie pilnują, aby na szczycie nie przebywało zbyt wiele osób.

Na najbliższe dni zapowiadane są korzystne warunki turystyczne, ale należy zawsze być przygotowanym na deszcz i burze. Ratownicy górscy radzą, aby wychodzić w góry o świcie, ponieważ burze w Tatrach rozwijają się zazwyczaj we wczesnych godzinach popołudniowych. W przypadku zbliżającej się burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

                                                 ***

 

Jak informuje IMGW, Europa zachodnia, centralna oraz północna znajdują się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże z frontami atmosferycznymi. Polska jest w zasięgu niżu znad Bałtyku, w strefie przemieszczającego się z północy na południe kraju chłodnego frontu atmosferycznego, za którym napływa chłodne powietrze polarnomorskie.

 

W czwartek w kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu przemieszczające się z północnego zachodu na południowy wschód Polski, lokalnie burze.

W rejonie Sudetów prognozowana wysokość opadów w burzach do 15 mm. Temp. maks. od 17-20 st. na północy oraz w rejonach podgórskich do 21-23 st. na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wschodnim wybrzeżu okresami dość silny i silny, do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z kierunków zachodnich.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 1004 hPa i będzie spadać.

 

W nocy z czwartku na piątek przeważnie zachmurzenie umiarkowane, na zachodzie rozpogodzenia. Jedynie na północy, wschodzie i południowym wschodzie Polski zachmurzenie okresami duże, i tam zanikające przelotne opady deszczu, a nad morzem możliwe burze. Temp. min. od 9-13 st., lokalnie w kotlinach karpackich 7 st., tylko miejscami na wybrzeżu 14 st. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wschodnim wybrzeżu okresami dość silny i silny, 40-50 km/h, w porywach do 75 km/h, północno-zachodni i północny.

 

W piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, z przelotnymi opadami deszczu. Na północy miejscami burze. Temp. maks. od 16-17 st. na krańcach północno-wschodnich, 18-19 st. na wybrzeżu oraz miejscami w kotlinach górskich, do 20-22 st. na pozostałym obszarze. Wiatr na ogół umiarkowany, miejscami porywisty, na wschodnim wybrzeżu dość silny i silny, do 45 km/h, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i północny.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl