pixabay.com

Barcelona usuwa imiona świętych z nazw ulic. J. Klawiter: To element walki z Kościołem

Prezes Fundacji Słowo, Jan Klawiter, ocenił, że usuwanie postaci świętych z nazw ulic w Barcelonie to element walki z Kościołem. Ratusz tego hiszpańskiego miasta zatwierdził zmianę nazw ulic, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych.

Władze Barcelony tłumaczą, że zmiana nazw ulic ma służyć większej inkluzywności stolicy Katalonii oraz podkreśleniu świeckiego charakteru miasta. Jak podkreślił Jan Klawiter, mamy obecnie do czynienia z rewolucją kulturową, a równolegle z walką z Kościołem.

– Żadna instytucja, która nie będzie oparta o podstawowe wartości, się nie ostoi. (…) Walka z Kościołem doprowadzi do degeneracji człowieka, bo nie ma innych wartości jak miłość do Boga, do bliźniego, na których można by oprzeć działanie takiej wspólnoty, jaką jest nasza cywilizacja. Jeżeli jeden drugiemu będzie wilkiem, to nie stworzymy żadnej sensownej cywilizacji, tylko będziemy prowadzili cały czas walki – podkreślił prezes Fundacji Słowo.

Jan Klawiter wskazał, że mamy de facto do czynienia z ograniczeniem praw obywatelskich oraz praw osób wierzących.

– Mamy prawo do wyznawania swojej wiary, manifestowania jej, do praktykowania i to nam się ogranicza. To jest walka z Kościołem, która polega na usuwaniu wartości chrześcijańskich. Jeżeli zniszczy się prawidłowe relacje między człowiekiem i Bogiem, między człowiekiem jednym i drugim, to niszczy się cywilizację. Niestety walka z Kościołem jest tutaj jednym z głównych motywów tego działania – zaznaczył.

Dodał, że poza cywilizacją łacińską nie ma innej, która przetrwałaby tak długo i dawała dobre owoce. Jan Klawiter wspomniał także słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że „demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”, w sposób oczywisty odnosząc się do Hiszpanii.

– Wszystko jest możliwe, jeżeli nie robimy czegoś na bazie określonych wartości. Demokracja będzie oznaczała tylko przewagę jednej lub drugiej strony, w zależności od tego, jaką siłę będą reprezentowały. Będzie to zejście cywilizacyjne do poziomu człowieka pierwotnego (…). Usuwanie z ulic nazw świętych jest elementem, w którym niby demokratyczne społeczeństwo, ale bez wartości, przemienia się w totalitaryzm, tak jak powiedział Jan Paweł II – zaznaczył prezes Fundacji Słowo.

Hiszpańskie media zaznaczyły, że usunięcie nazw z barcelońskich ulic będzie skutkowało dezorientacją dla wielu mieszkańców miasta. Ulice w tym mieście zadedykowane były świętym ponad 150 lat temu.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl