fot. pixabay.com

Bezprecedensowa rezolucja PE uruchamiająca zmiany traktatowe

Szef MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk, bierze udział w konferencji europosłów PiS, na której poruszana jest kwestia zmian w unijnych traktatach. Minister zwracał uwagę, że po raz pierwszy w historii zmiany traktatowe mają dokonać się za pomocą uruchomionego rezolucją Parlamentu Europejskiego art. 48. Traktatu o Unii Europejskiej.

Szymon Szynkowski vel Sęk bierze udział w konferencji europarlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w Pogorzelicy na Pomorzu Zachodnim, gdzie politycy debatują o próbie zmiany unijnych traktatów.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że zmiany traktatowe w Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii mają dokonać się za pomocą artykułu 48. Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z nim propozycje zmiany traktatów są przekazywane Radzie Europejskiej oraz notyfikowane parlamentom narodowym, a później następują konsultacje z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.

– Nie jest to jedna z wielu rezolucji, tylko to jest bezprecedensowa, wprowadzona po raz pierwszy tego rodzaju rezolucja uruchamiająca artykuł 48. Traktatu i przekazująca bardzo konkretny pakiet ponad 260 proponowanych zmian traktatowych do Rady. Artykuł 48. przewiduje, jakie będą kolejne kroki i te kroki są zaplanowane już niebawem – zwrócił uwagę Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dwa tygodnie temu Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych rekomendujące zmianę traktatów unijnych.

Forsowane propozycje zakładają wzmocnienie roli unijnych instytucji i zlikwidowanie prawa weta m.in. w polityce zagranicznej, obronności, edukacji czy kwestiach podatkowych. Sprawozdanie komisji ds. konstytucyjnych ma trafić 12 grudnia pod obrady rady ministrów ds. europejskich.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl