Barack Obama skrócił kary bądź ułaskawił rekordowo wielu skazanych

Kończący kadencję prezydencką Barack Obama skrócił kary więzienia 153 skazanym, głównie za niezbyt ciężkie przestępstwa związane z narkotykami, oraz ułaskawił 78 osób – poinformował w poniedziałek wieczorem Biały Dom. Stanowi to swoisty rekord.

Według Białego Domu była to największa liczba takich aktów, dokonanych w ciągu jednego dnia przez któregokolwiek z prezydentów USA.

W sumie w okresie swej prezydentury Obama ułaskawił 148 osób oraz skrócił kary 1176 skazanym, w tym 395 skazanym na dożywocie.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że liczba więźniów w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 500 tysięcy w 1980 r. do 2,2 miliona obecnie. Administracja Obamy argumentowała, że tysiące ludzi odbywa kary nieproporcjonalnie surowe wobec popełnionych przestępstw i że koszt utrzymywania tych ludzi w więzieniach zwiększa obciążenia finansowe rządu.

Obserwatorzy przewidują, że przed opuszczeniem urzędu prezydenta Obama zdecyduje się jeszcze na skrócenie kary kolejnym skazanym i na kolejne ułaskawienia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl