fot. PAP/Rafał Guz

W. Bańka: powstanie Polska Agencja Antydopingowa

Minister sportu i turystyki Witold Bańka zapowiedział w poniedziałek powstanie Polskiej Agencji Antydopingowej – nowego organu, który będzie prowadził i nadzorował walkę z dopingiem w polskim sporcie.

„Zostanie powołana Polska Agencja Antydopingowa w miejsce obecnie działającej komisji i biura. To będzie jeden silny podmiot, którego zadaniem będzie zwiększenie walki z dopingiem, a przede wszystkim także usprawnienie systemu instytucjonalnego walki z dopingiem w Polsce” – powiedział Witold Bańka podczas poniedziałkowego briefingu w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Szef resortu zaznaczył, że dzięki nowej formule prawnej, jako państwowa osoba prawna, Polska Agencja Antydopingowa będzie miała możliwość pozyskiwania dotacji, m.in. z funduszu dobrowolnego konwencji UNESCO, ze środków Unii Europejskiej, a także w ramach programu realizowanego przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

„Zwiększy to możliwość działania Polskiej Agencji Antydopingowej” – podkreślił minister sportu.

Witold Bańka dodał, że agencja będzie mogła odpłatnie realizować kontrole antydopingowe na terenie Polski na zlecenie m.in. międzynarodowych federacji sportowych czy organizatorów imprez.

Zapowiedział również zmianę przepisów karnych w zakresie dopingu w sporcie. „Chcemy uwzględnić nowe przestępstwo polegające na wprowadzeniu do obrotu lub przewożeniu przez granicę Polski niektórych rodzajów substancji zabronionych” – poinformował Witold Bańka.

PAP/RIRM

drukuj