fot. Nasz Dziennik

Badania z zastosowaniem telemedycyny

W województwie lubelskim przeprowadzono badania z zastosowaniem telemedycyny. Pilotażowa akcja badania dna oka okazała się sukcesem. U części osób sztuczna inteligencja wykryła schorzenia plamki żółtej.

Telemedycyna pozwala na wychwycenie i zdiagnozowanie chorób oczu w bardzo wczesnym stadium. Chodzi szczególnie o schorzenia plamki żółtej. W kilku miejscach woj. lubelskiego prowadzono badania pilotażowe z zastosowaniem najnowszych kamer i sprzętu do wykonywania cyfrowych zdjęć dna oka.

– Te kamery są przemieszczane do małych miejscowości, od ośrodków zdrowia, do parafii, urzędów i tam chętne osoby są poddawane badaniom przesiewowym w celu wczesnego wykrywania schorzeń plamki żółtej – tłumaczy prof. Robert Rejdak.  

Jak mówi prof. Marco Zarbin, który jest współtwórcą systemów telemedycznych w USA, badania są robione nie tylko po to, by zidentyfikować, że ktoś jest chory.

– Identyfikujemy chorych po to, by zacząć ich leczenie wcześnie, wtedy kiedy ich wzrok jest dobry, zanim uświadomią sobie, że mają problem ze wzrokiem – wyjaśnia prof. Marco Zarbin.

Badania z zastosowaniem telemedycyny weryfikowane są zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. W sumie przebadano w woj. lubelskim 116 pacjentów, w tym 70 osób było chorych na cukrzycę.

– U 10 proc. wykryliśmy retinopatię cukrzycową. Byli również pacjenci z zaćmą, ze zwyrodnieniem plamki żółtej związanej z wiekiem. Wykryliśmy również u pacjentów jaskrę. Były również podejrzenia nowotworów wewnątrzgałkowych – mówi dr n. med. Anna Matysik-Woźniak.

W ramach programu wykonano u pacjentów wiele badań.

– Sprawdzaliśmy ostrość wzroku, sprawdzaliśmy ciśnienie wewnątrzgałkowe, sprawdzaliśmy wadę wzroku, również wykonywaliśmy  optyczną koherentną tomografię oraz zdjęcia dna oka – tłumaczy dr n. med. Anna Matysik-Woźniak.

Taka ilość badań pozwala stawiać dokładną diagnozę. Nie zastąpi ona jednak pełnego badania okulistycznego. Lekarze liczą także, że zarówno NFZ, jak i Ministerstwo Zdrowia wprowadzą telemedycynę jako standardową procedurę diagnostyczną.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl