B. wiceprezydent Warszawy przed komisją weryfikacyjną: Nie miałem kontaktów z handlarzami roszczeń

Nie miałem kontaktów z handlarzami roszczeńzapewnił Andrzej Jakubiak, były wiceprezydent Warszawy, zeznając przed komisją weryfikacyjną. Trwa druga w historii prac komisji rozprawa na zasadach ogólnych.

Porównanie polityki zwrotów nieruchomości przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz – to cel rozprawy na zasadach ogólnych.

Pierwszy zeznania złożył Andrzej Jakubiak, były zastępca prezydent Warszawy, w latach 2006-2011 dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami. Świadek zaznaczył, że nie miał wiedzy o jakichkolwiek nieprawidłowościach i ufał swoim pracownikom. Zapewnił, że nie wiedział m.in. o wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych na osoby nieżyjące.

Wezwania na rozprawę dostała także prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Członek komisji, poseł Jan Mosiński wskazuje: czas, aby w końcu odpowiedziała na nasze pytania.

– Wezwana przed oblicze komisji weryfikacyjnej jako osoba, która ma pełną wiedzę odnośnie procesów reprywatyzacyjnych, nie stawiając się będzie ukarana grzywną w wysokości 30 tys. zł. To jest drugie wezwanie, na które się nie stawiła. Chciałbym, żeby prezydent Gronkiewicz-Waltz przyszła na dzisiejsze obrady, żeby odpowiedziała na kilkadziesiąt pytań każdego z nas, ale przede wszystkim, aby stanęła w obliczu prawdy i odpowiedziała na pytania dotyczące tego, jak przebiegały nici powiązań w warszawskim ratuszu, na podstawie jakich decyzji powstała grupa przestępcza – zaznacza Jan Mosiński.

Trzecim świadkiem jest Elżbieta Jakubiak, ówczesna dyrektor biura prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, komisja weryfikacyjna przeprowadza postępowanie ogólne, aby wyjaśnić nieprawidłowości lub uchybienia w działaniach organów i osób, które uczestniczyły w wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj