fot. twitter.com/spychalski_b

B. Spychalski: Z całą pewnością jest chęć, żeby wizyta Trumpa w Polsce odbyła się przed końcem tego roku

Z całą pewnością jest chęć, żeby wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce odbyła się przed końcem tego roku – powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Według niego nigdy w historii nie było tak intensywnych polsko-amerykańskich relacji na szczeblu prezydenckim.

Wiceprezydent USA Mike Pence przyleciał do Polski w niedzielę i wziął tego dnia udział w obchodach 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Do Warszawy Pence przybył w zastępstwie prezydenta Donalda Trumpa, który w czwartek odwołał swoją wizytę ze względu na zbliżający się do Florydy huragan Dorian, jeden z potężniejszych huraganów w historii regionu.

W poniedziałek rano w Pałacu Prezydenckim odbyła się rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Następnie do rozmów pod przewodnictwem Dudy i Pence’a zasiadły obie delegacje.

Błażej Spychalski powiedział w poniedziałek w TVP Info, że rozmowa Dudy z Pencem była bardzo owocna.

Dzisiaj mówiliśmy o wielu kwestiach fundamentalnych dla Polski i dla USA. Mówiliśmy o kwestiach bezpieczeństwa militarnego. Tutaj to wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce jest bardzo blisko” – podkreślił rzecznik prezydenta. Jak dodał, rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa energetycznego.

Dopytywany, czy jest szansa, że prezydent USA Donald Trump przyleci do Polski przed końcem tego roku Spychalski powiedział: „Pan wiceprezydent USA Mike Pence powiedział dzisiaj, że na jesieni pan prezydent Donald Trump chce być w Polsce”.

Jak dodał, „z całą pewnością jest chęć, żeby ta wizyta odbyła się przed końcem tego roku”.

Mam wspaniałą wiadomość dla Polski. W tej chwili Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych jest w Polsce i mnie tam reprezentuje. Ale chcę powiedzieć, że czekam na to, by wkrótce odwiedzić Polskę. Chcę pogratulować Polsce. To wspaniały kraj, wspaniali ludzie. W naszym kraju też mieszka wielu Polaków, około 8 milionów. Kochamy naszych polskich przyjaciół; ja będę tam wkrótce” – podkreślił w niedzielę Trump w wypowiedzi przekazanej w „Wydarzeniach” w Polsat News.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował w niedzielę, że trwa ustalanie nowego terminu wizyty Trumpa, który może zostać ogłoszony w nadchodzącym tygodniu.

Błażej Spychalski powiedział też, że prezydent Duda i prezydent Trump będą rozmawiać ze sobą we wrześniu w Nowym Jorku na posiedzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Warto o tym pamiętać, że tak intensywnych relacji polsko-amerykańskich na tym najwyższym szczeblu prezydenckim nie było nigdy w historii. To jest naprawdę bardzo pozytywna zmiana i to pokazuje jak znaczenie Polski na arenie międzynarodowej, na arenie światowej, w ogromnym stopniu wzrosło w ostatnim czasie” – podkreślił rzecznik prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj