B. Cichocki: nadrzędnym zadaniem rządu doprowadzenie do końca obiecanych reform

Nadrzędnym zadaniem rządu nie było załagodzenie sporu z Komisją Europejską, lecz kontynuacja i doprowadzenie do końca obiecanych reform, w tym reformy sądownictwa. Punktem wyjścia dla rządu są interes i prawa polskich obywateli, a nie satysfakcja obcych rządów – powiedział PAP wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki.

Wiceszef MSZ odniósł się w ten sposób do pytania o bilans 100 dni rządu Mateusza Morawieckiego w wymiarze polityki zagranicznej, w kontekście oczekiwań, iż doprowadzi on do porozumienia z KE w sprawie praworządności.

„Głęboko wierzę, że nadrzędnym zadaniem rządu nie było załagodzenie sporu z KE, zadaniem rządu jest przede wszystkim kontynuować i doprowadzić do końca obiecane reformy, w tym sądownictwa” – powiedział w rozmowie z PAP.

„Dla tego rządu, co wyraźnie podkreślał w expose minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, punktem wyjścia jest interes i prawa polskich obywateli, a nie poczucie satysfakcji czy braku satysfakcji obcych rządów” – dodał wiceminister.

Zastrzegł jednocześnie, że perspektywa stu dni w ocenie rządu Mateusza Morawieckiego „jest sztuczna, bo to nie jest nowy rząd, to jest rząd PiS, który rządzi trzeci rok”.

Zaznaczył również, że Polska nie ignoruje uwag czy wątpliwości zgłaszanych przez jej sojuszników i partnerów.

„Staramy się do tych obaw podchodzić poważnie, ale nie kosztem zobowiązań wobec naszych obywateli, którzy chcą głębokich zmian, głębokich reform” – powiedział Bartosz Cichocki.

Zapewnił zarazem o determinacji rządu, aby „tłumaczyć KE, że celem reformy sądów nie jest podporządkowanie ich władzy wykonawczej, lecz podniesienie efektywności postępowań”.

„Liczba skarg składanych przez naszych obywateli w międzynarodowych instytucjach na przewlekłość sądownictwa, na niesprawiedliwe sądownictwo przesądza o potrzebie radykalnej zmiany” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj