[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Agencje ratingowe zdecydowanie pomyliły się w stosunku do Polski w 2016 r. Teraz trudno im przyznać się do błędu

Agencje ratingowe zbyt późno zauważyły, że zmiany dokonywane w Polsce idą we właściwym kierunku – są nie tylko słuszne społecznie, ale i sprawdzają się – podkreślił ekonomista Sławomir Horbaczewski w rozmowie z Redakcją Informacyjna Radia Maryja. Ekspert dodał, że agencje zdecydowanie pomyliły się w stosunku do Polski w 2016 r., a teraz  trudno im przyznać się do błędu w krótkiej perspektywie czasowej.

Sławomir Horbaczewski zaznaczył, że wszystkie wskaźniki przedstawiane przez ekonomistów potwierdzają, iż sytuacja gospodarcza w Polsce jest nie tylko bardzo dobra, ale i bardzo przewidywalna.

– Przebiega zgodnie z zapowiedziami rządu – organizmu, który w dużej mierze jest odpowiedzialny za prowadzenie polityki gospodarczej w zakresie makroekonomicznym, ale też w decydującej mierze przyczynił się do tego, że sytuacja makroekonomiczna jest bardzo dobra i przedsiębiorcy mają bardzo dobre warunki do funkcjonowania. Ponadto, jest też dobra sytuacja, jeśli chodzi o społeczeństwo, tzn. ludzie wierzą w siebie, wierzą w przyszłość, jest duże zaufanie do tego, co dzieje się w gospodarce – powiedział ekonomista.

Rozmówca Radia Maryja zwrócił uwagę, że najważniejsze agencje ratingowe na świecie bardzo ostrożnie i wolno reagują, jeśli pojawiają się w Polsce zmiany na dobre. Dodał, iż z długiej perspektywy starają się upewnić, czy wszystko idzie we właściwym kierunku, i czy to wszystko potwierdza się w realnym życiu gospodarczym. Sławomir Horbaczewski akcentował przy tym, że agencje ratingowe zdecydowanie pomyliły się w stosunku do Polski w 2016 r., a teraz  trudno im przyznać się do błędu w krótkiej perspektywie czasowej.

– W tej chwili agencje ratingowe bardzo starannie obserwują to, co dzieje się w Polsce i przygotowują się do tego, aby w gruntowny sposób zmienić swoje podejście do Polski. Myślę, że w perspektywie tego roku nie jest to wykluczone, bo kilka razy w roku dokonują gwałtownych ocen i analiz, które umożliwiają im zmianę ratingu. Natomiast nie spodziewałbym się takiej zmiany w najbliższym czasie z dwóch powodów. Po pierwsze, musiałyby się zbyt szybko przyznać do własnego błędu. Agencje ratingowe zbyt późno zauważyły, że zmiany dokonywane w Polsce idą we właściwym kierunku – są nie tylko słuszne społecznie, ale i sprawdzają się.  Po drugie, bardzo wyraźnie widać, że jest to bardzo dobrze przemyślane. Zmiany w Polsce w obszarze gospodarczym są ukierunkowane – jedna zmiana stanowi dobrą podstawę do tego, żeby zostały wprowadzone kolejne zmiany, albo w naturalny sposób się pojawiały – podkreślił ekonomista.

Ekspert wskazał, że realnych zmian ratingu należy się spodziewać po opublikowaniu kolejnych kwartalnych wyników, czyli w II połowie tego roku.

RIRM

drukuj