fot. TT/ARiMR_GOV_PL

ARiMR rozpoczęło wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za bieżący rok

Od piątku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za bieżący rok. Mają się one przyczynić się do poprawy płynności finansowej gospodarstw.

W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na realizację tych płatności wynosi 15,5 mld zł.

Zaliczki w 2020 r. wypłacane będą polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc.

Wysoki poziom płatności to dobra wiadomość dla rolników. Jednak nie są one ani równe, ani sprawiedliwe – ocenił Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

– Niestety Polska jest krajem absolutnie poszkodowanym i – co warto nadmienić – jesteśmy trochę wprowadzani przez unijne instytucje w błąd. Zawsze podaje się do opinii publicznej kwotę ogólną, którą otrzymuje dany kraj. Polska jest zasobnym w ludność państwem w Unii Europejskiej, wobec czego kwoty zazwyczaj wyglądają rzeczywiście imponująco. Jeżeli porównamy to z wynikami, jakie mają inne kraje, w przeliczeniu albo na rolnika, albo na jednego obywatela, to Polska niestety wypada fatalnie – wskazał Jacek Podgórski.

Od piątku wypłacane mają być także zaliczki na poczet płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na poziomie 85 proc.

Wypłata tegorocznych zaliczek potrwa do końca listopada, a od 1 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie arimr.gov.pl [tutaj]

RIRM

drukuj