Argentyna: Rząd chce wywłaszczyć największego wydawcę prasy

Kancelaria prezydent Argentyny zwróciła się do argentyńskiego Kongresu z wnioskiem o wywłaszczenie największego w kraju wydawcy gazet, gdyż – jak argumentuje – dla dobra interesu publicznego to rząd powinien zapewnić druk i dystrybucję prasy.

Wniosek jest tylko formalnością i prawdopodobnie wkrótce zostanie poparty, ponieważ ugrupowanie prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner ma większość w parlamencie.

Opozycja twierdzi, że to początek końca wolności słowa w Argentynie.

Dziś udało nam się ostatecznie potwierdzić, że – pomimo sloganów – jedynym interesem rządu jest przejęcie (spółki) Papel Prensa – podała argentyńska grupa medialna Clarin, kontrolująca tę zajmującą się drukiem i dystrybucją gazet firmę.
Po przyjęciu tego prawa rząd stanie się arbitrem w kwestiach treści publikowanych w kraju i będzie mógł wykorzystać papier do pośredniej cenzury – dodała grupa.

Ustawa, która trafiła do Kongresu, pozwoli władzom na zdobycie ponad 51 proc. udziałów w spółce. Obecnie rząd ma 24-proc. akcji, pozostała część należy do Clarin i drugiej grupy medialnej – La Nacion.

Clarin i La Nacion były dotychczas bardzo krytyczne wobec władzy pani Fernandez. Prezydent w reakcji na ich krytykę podporządkowała sobie inne media, a także zmusiła Clarin do sprzedaży części swego medialnego imperium.

Zdaniem obrońców wolności słowa to działania mające na celu wyciszenie krytyków pani prezydent i ograniczenie wolności wypowiedzi w Argentynie.

PAP/RIRM

drukuj