Arabia Saudyjska: Rozbito cztery komórki tzw. Państwa Islamskiego

W Arabii Saudyjskiej rozbito cztery komórki tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) podejrzane o udzielanie schronienia ściganym bojownikom tej organizacji terrorystycznej i werbowanie kolejnych bojowników – poinformowała w czwartek państwowa telewizja, powołując się na MSW.

W działalność tych komórek zaangażowanych było 15 Saudyjczyków, dwóch Jemeńczyków i jeden obywatel Sudanu. Zarekwirowano broń automatyczną i ponad 2 mln riali (ok. 530 tys. dol.) w gotówce. Komórki działały w stolicy kraju, Rijadzie, a także na północy i wschodzie Arabii Saudyjskiej.

Telewizja przekazała, że członkowie tych komórek wybierali i inwigilowali cele, a także przekazywali informacje do organizacji za granicą, prowadzili działalność propagandową i zachęcali rekrutów do wyjazdu w obszar walk.

Reuters przypomina, że lokalne komórki ISIS, organizacji działającej głównie w Iraku i Syrii, przeprowadzały zamachy w Arabii Saudyjskiej z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych. Celem byli przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także szyickie meczety.

Saudyjskie władze podają, że zatrzymały dotąd setki członków ISIS.

PAP/RIRM

drukuj