Apel rodzin ofiar obławy augustowskiej

Rodziny ofiar obławy augustowskiej apelują o pomoc w ujawnieniu przez Rosję dokumentów, wskazujących miejsce egzekucji pomordowanych. Pisemną prośbą Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej skierował do przewodniczącego KEP ks. abp-a Józefa Michalika.

 

O ujawnieniu dokumentów miałby on rozmawiać przy okazji spotkania z Cyrylem I, patriarchą Moskwy i Wszechrusi. W liście przedstawiciele Związku zwracają uwagę na dobre relacje pomiędzy Cerkwią Prawosławną a rządem Federacji Rosyjskiej. Mówi ks. Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

 

 „Ta sprawa może być rozstrzygana jedynie na najwyższych szczeblach władzy i z tej strony oczekujemy ratunku. A relacje pomiędzy Patriarchą, a prezydentem Putinem są dobre. Chcemy żeby była ujawniona lista uprowadzonych i zamordowanych oraz miejsce ich śmierci, na tym nam najbardziej zależy. A potem chcielibyśmy upamiętnić to miejsce”- powiedział ks. Stanisław Wysocki.

 

Dziś w południe w Warszawie, Cyryl I oraz ks. abp Józef Michalik podpiszą wspólne przesłanie wzywające do pojednania narodów Polski i Rosji. W dokumencie zawarty będzie apel do przedstawicieli obu narodów, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła.  Ks. prof. Waldemar Chrostowski, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. dialogu religijnego powiedział, że rola Kościoła w budowaniu klarowności relacji i podejmowania kroków w kierunku budowania pewnych więzów pomiędzy dwoma narodami słowiańskimi jest ogromna. Kościół bowiem – jak powiedział – nie porusza się na płaszczyźnie politycznej a duchowej i to co najważniejsze dokonuje się w ludzkim sercu, sumieniu. W związku z tym oddziaływanie takiego dokumentu jest silniejsze niż jakakolwiek polityczna wypowiedź

 

„W czasach PRL widzieliśmy naszych przywódców, którzy obściskiwali się z przywódcami radzieckimi, nasłuchaliśmy się o wiecznej przyjaźni. Nie o takie gesty chodzi, lecz o budowanie pomostów wzajemnego zrozumienia, porozumienia i tam gdzie to możliwe współpracy. Dokument został opracowany i będzie wspólnie opublikowany przez przedstawicieli kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej rosyjskiej najwyższej rangi. W związku z tym ten dokument, jego treść powinna dać do myślenia wszystkim wierzącym, katolikom w Polsce także chrześcijanom innych wyznań oraz prawosławnym w Rosji”-  powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski

 

Suwałki, dnia 7 sierpnia 212 roku

Jego Ekscelencja

Ks. Abp Józef Michalik

Przewodniczący

Konferencji  Episkopatu Polski

 

Ekscelencjo,
Najdostojnieszy Księże Arcybiskupie,

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 zorganizował konferencję prasową z udziałem Pana Nikity Pietrowa – wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał. Podczas konferencji padło pytanie w związku ze zbliżającą się wizytą w Polsce Patriarchy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla, czy – znając dobre relacje między Cerkwią Prawosławną a rządem Federacji Rosyjskiej,  nie wskazane by było poruszenie sprawy Ofiar Obławy Augustowskiej z taką intencją, aby Patriarcha Rosyjski tęsprawę poruszył w swoich rozmowach z Prezydentem Federacji Rosyjskiej. Chodzi poruszenie następujących spraw: ujawnienia pełnej listy Ofiar, ujawnienia miejsca straceń oraz ujawnienia dołów śmierci. 

 

Łączymy wyrazy głębokiego szacunku

 

Związek Sybiraków Koło w Augustowie,

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Augustowie,

Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Augustowie,

Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

 

 

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl