fot. diecezja.bielsko.pl

Akcja policji i bielsko-żywieckiej Caritas: Seniorzy dostaną odblaski

7 tys. odblasków rozda Caritas po nabożeństwach w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej. Akcja „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie” skierowana jest szczególnie do seniorów – powiedział dzisiaj dyrektor Caritas bielsko-żywieckiej ks. Robert Kasprowski.

„Osoby starsze, poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają żadnych elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy bez nich jest znacznej słabiej widoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia. Priorytetową sprawą staje się zatem poprawa jego widoczności” – powiedział ks. Robert Kasprowski.

Mirosław Dylich z drogówki w katowickiej Komendzie Wojewódzkiej Policji poinformował, że po zmroku pieszego bez elementu odblaskowego kierowca może zobaczyć dopiero w odległości 30 do 50 m. Odblask wydłuża ją do 150-200 m. Jak dodał szef drogówki z bielskiej policji Krzysztof Stankiewicz, „te 100-150 m różnicy w widoczności jest granicą życia lub śmierci”.

Dyrektor diecezjalnej Caritas poinformował, że planując akcję wraz z partnerami – policją i towarzystwem ubezpieczeniowym Saltus – zastanawiali się, do jakiej grupy powinni dotrzeć.

„Zwróciliśmy uwagę, że najmłodsi we wrześniu spotkają się z policjantami w przedszkolach i szkołach. Ich tornistry i odzież posiadają elementy odblaskowe. Grupą, która – oprócz dzieci – jest najbardziej narażona na ryzyko potrącenia są seniorzy, którzy często wcześnie rano lub wieczorami idą na nabożeństwo. Chcemy do nich dotrzeć” – powiedział.

Policjanci z wydziałów ruchu drogowego powiatowych komend w Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie w Śląskiem i Oświęcimiu w Małopolsce będą spotykali się z wiernymi po nabożeństwach. Zwrócą uwagę na wpływ widoczności na bezpieczeństwo i wręczą im odblaski.

„Chcemy dotrzeć do różnych parafii. Oprócz większych miast, w których są chodniki, jest wiele kościołów na wsi. Tam piesi często są zupełnie niewidoczni” – zaznaczył ks. Robert Kasprowski.

Zdaniem policjantów z drogówki, kościoły są idealnym miejscem, by dotrzeć do wielu osób starszych. Dyrektor Caritas powiedział, że organizatorzy akcji planują prelekcje w 16 do 20 parafii.

„Zależy nam, aby proboszczowie zgłaszali się i zapraszali policjantów na takie spotkanie z wiernymi po nabożeństwie. Chcemy uświadamiać, jak ważne jest, abyśmy byli widoczni na drodze” – zaznaczył.

Szef bielskiej drogówki Krzysztof Stankiewicz dodał, że policja współpracuje z diecezjalną Caritas od 2015 roku.

„Początkowo organizowaliśmy w kościołach pogadanki uczulające wiernych na zagrożenia na drogach, które wynikają z nietrzeźwości. Później skupiliśmy się na pieszych. Z doświadczenia wiemy, że akcje cieszą się dużym zainteresowaniem, a odblaski są chętnie zabierane i używane. Dostrzegamy to na ulicach. Coraz więcej osób ich używa, nie tylko – jak nakazują przepisy, poza terenem zabudowanym, ale także w jego granicach. To nas bardzo cieszy” – mówił.

Dotychczas Caritas bielsko-żywiecka i policja rozdały 9 tys. odblasków w ok. 30 parafiach.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii.

PAP/RIRM

drukuj