Akcja „Misie z Misją” – budujemy przedszkole w Kamerunie

Fundacja Redemptoris Missio organizuje akcję „Misie z Misją”, której celem jest zebranie środków finansowych na budowę przedszkola w Kamerunie. Pieniądze zostaną pozyskane ze sprzedaży ręcznie wyrabianych w Polsce misi. Zabawki dostępne będą w formie cegiełek na profilu Fundacji na Facebooku.

Podczas narodowej kwarantanny siostra Cecylia Śmiech zaczęła robić na szydełku misie, które przekazała Fundacji Redemptoris Missio. Do siostry dołączyły kolejne panie z kluby „Włóczkersów”. Fundacja zebrane ze sprzedaży zabawek pieniądze przekaże ojcu Alojzemu Chrószczowi, który wybuduje za nie przedszkole w Kamerunie.

Przedszkole powstanie w na północy Kamerunu, w pobliżu miejscowości Figuil, gdzie pracuje misjonarz. Koszt budowy przedszkola to 1500 euro. Rodzice dzieci wzniosą mury z własnoręcznie wypalanych cegieł, natomiast Polacy ufundują blaszany dach i ławki.

„Edukacja w Kamerunie jest na zatrważająco niskim poziomie. 40 procent dorosłych kobiet w Kamerunie nie potrafi czytać i pisać. Słabo opłacani nauczyciele nie zawsze docierają do pracy. W zatłoczonych ponad stuosobowych klasach dzieci uczą się wszystkiego na pamięć. W najuboższych miejscach w porze deszczowej kryte strzechą ze słomy z prosa dachy przeciekają. A edukacja to najlepszy sposób, aby dzieci mogły wyrwać się z kręgu biedy i zmienić swoją przyszłość” – podkreśla Fundacja Redemptoris Missio.

Siostra Cecylia Śmiech – Urszulanka Unii Rzymskiej. Nie tylko zrobiła na drutach tysiące czapek dla dzieci z Afganistanu, ale natchnęła do działania ludzi z całej Polski, którzy jako popularni „Włóczkersi” zrobili już ponad 100 tysięcy czapek. Na swoją twórczość przeznacza cały swój wolny czas, a pomoc innym przynosi jej wiele radości.

Ojciec Alojzy Chrószcz pracuje w Kamerunie od 42 lat, jest misjonarzem ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej. Oprócz codziennej pracy ewangelizacyjnej jego „oczkiem w głowie” są najstarsi i najmłodsi Kameruńczycy. Odwiedza chorych z najdalszych wiosek i organizuje dla nich pomoc. Dla najmłodszych dzieci buduje przedszkola.

 

Fundacja Redemptoris Missio

drukuj