Afganistan: Państwo Islamskie przyznało się do ataku przed bankiem

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) przyznali się do sobotniego zamachu samobójczego przed bankiem w Dżalalabadzie, na wschodzie Afganistanu – poinformował prezydent Aszraf Ghani Ahmadzai. To pierwszy atak tej organizacji terrorystycznej w Afganistanie. 

„Kto wziął na siebie odpowiedzialność za krwawy atak w prowincji Nangarhar? To nie byli talibowie. Do zamachu przyznał się Daesz” – powiedział Ghani, używając arabskiej nazwy IS.

Wcześniej talibowie zaprzeczyli, jakoby to oni byli odpowiedzialni za sobotni atak, w którym według najnowszych danych zginęły co najmniej 34 osoby, a ponad sto zostało rannych. „Był to zły czyn. Stanowczo go potępiamy” – powiedział agencji Reutera rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Do zamachu doszło rano w sercu handlowej dzielnicy miasta, gdy żołnierze i cywile stali w kolejce do banku, by odebrać wypłaty.

„Był to samobójczy zamach” – powiedział szef policji w prowincji Nangarhar Ahmad Szerzad. Policja nie ustaliła na razie, czy zamachowiec miał na sobie pas szahida czy też umieścił ładunek w samochodzie. Wcześniej Szerzad mówił, że napastnik ukrył ładunek na motocyklu.

W pobliżu świątyni w Dżalalabadzie doszło do drugiego wybuchu, ale nikomu nic się nie stało – powiedział rzecznik gubernatora Nangarhar, Ahmad Zia Abdulzai. W mieście słychać było też odgłosy trzeciej eksplozji, ale chodziło o kontrolowaną detonację bomby, którą znaleziono w pobliżu banku. Prezydent Ghani potępiając zamach napisał na Twitterze, że „największym aktem tchórzostwa jest atakowanie niewinnych cywilów”.

Był to najpoważniejszy atak w Afganistanie od listopada ub.r., gdy podczas meczu siatkówki we wschodniej prowincji Paktika zamachowiec wszedł między widzów i wysadził się w powietrze, zabijając 57 osób.

Według najnowszych danych ONZ od początku roku do końca marca w atakach w Afganistanie śmierć poniosło 655 cywilów, a ponad tysiąc osób zostało rannych.

Po raz pierwszy od obalenia reżimu talibów przez siły międzynarodowej koalicji w 2001 roku afgańska armia i policja muszą radzić sobie z rebeliantami praktycznie bez pomocy zagranicznych wojskowych. W kraju, gdzie w szczytowym momencie przebywało 130 tys. żołnierzy NATO, pozostało ich tylko kilka tysięcy. Zajmują się głównie szkoleniem afgańskich sił i prowadzą operacje specjalne.

Sobotni zamach był kolejnym zorganizowanym podczas wiosennej ofensywy bojowników. 10 kwietnia co najmniej 15 afgańskich cywilów zginęło w dwóch atakach bombowych, w tym na konwój NATO. Do ataków we wschodnich prowincjach Nangarhar i Ghazni przyznali się talibowie.

Tego samego dnia co najmniej 18 afgańskich żołnierzy zostało zabitych przez talibów w prowincji Badachszan na północnym wschodzie. Niektórzy wojskowi zostali ścięci.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl