fot. wikipedia.org

Afganistan: dwaj żołnierze USA zginęli w czasie akcji wojskowej

W Afganistanie podczas akcji wojskowej zginęli dwaj amerykańscy żołnierze. To już kolejne ofiary zamachów terrorystycznych przeprowadzonych przez talibów.

Więcej szczegółów na temat operacji ani nazwisk poległych nie ujawniono. Pozostanie tak do czasu, aż o śmierci żołnierzy dowiedzą się ich rodziny.

– Nie jest to przypadek, że w tym czasie i w tym miejscu został przeprowadzony atak. Corocznie z tak zwanego snu zimowego budzą się talibowie i rozpoczynają się ich wystąpienia i ataki. Celem była inauguracja tzw. perskiej wiosny , nie wszyscy radykałowie muzułmańscy zgadzają się z tym świętem – powiedział pilot gen. bryg. rez. Dariusz Wroński.

Misja NATO rozpoczęła się 1 stycznia 2015 r. Jej głównym zadaniem jest doradzanie i szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa walczących z talibami oraz innymi zagrożeniami. Obecnie misja liczy ok. 17 tys. żołnierzy z 39 krajów członkowskich NATO i krajów partnerskich.

Mimo, ze od pięciu lat sojusz NATO prowadzi misje stabilizacyjną dążąc do przywrócenia normalnego funkcjonowania kraju, daleko jeszcze do osiągnięcia tego celu. Siły rządowe zmagają się z atakami talibów podkreślił prof. Piotr Marszałek.

Ostatnie negocjacje zakończyły się w marcu, ale nie ogłoszono końca konfliktu. Talibowie kontrolują obecnie około połowy afgańskiego terytorium.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj