fot. PAP

Afera korupcyjna w górnictwie

Kolejnych 12 osób usłyszało zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji przy załatwianiu kontraktów na sprzęt lub usługi w górnictwie – poinformowała ABW.  Dotąd podejrzanych jest 27 osób. Łączna kwota łapówek przekracza 9 mln zł.

Sprawa dotyczy nie tylko pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego, ale także spółek: KGHM Polska Miedź i Lubelski Węgiel Bogdanka.

– To pokłosie działań rozpoczętych w 2006-2007 roku zwalczających mafię węglową. Cieszmy się, że agencja i prokuratura przynajmniej w tym wątku kontynuuje zwalczanie mafii węglowej. Pamiętajmy, że jest to olbrzymi problem dla państwa polskiego, olbrzymi problem dla górnictwa. Być może, gdyby skutecznie zlikwidować mafię węglową, nie byłoby problemu z górnikami, z nierentownością kopalń i z całym przemysłem górniczym. Walczmy z korupcją, ale nie tylko w tej dziedzinie życia, ale w każdej, bo obecne państwo Donalda Tuska jest toczone trądem korupcji – mówił Bogdan Święczkowski, były szef ABW.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z tamtejszą Prokuraturą Apelacyjną.

RIRM

drukuj