fot. TT Archidiecezja Białostocka

A. Riccardi: Jan Paweł II – wyjątek czy iluzja? Kolejny wykład z serii „JP2 Lectures”

Już dziś kolejny wykład z serii „JP2 Lectures”. Rozpoczął się on o godz. 10.30 (CET) w Auli 11, w Angelicum (adres: Largo Angelicum, 1, 00184 Roma). Jest transmitowany na żywo na kanale YouTube oraz na Facebooku Teologii Politycznej i Angelicum.

Wykład jest prowadzony w języku włoskim. Dla widzów zapewnione jest tłumaczenie na język angielski. Link do transmisji: 

Wykład można także śledzić w mediach społecznościowych. [tutaj]

*

Prof. Andrea Riccardi postawia w swym wystąpieniu pytanie o to, czy pontyfikat Jana Pawła II był iluzją, czy wyjątkiem w świetle chylenia się w jego opinii chrześcijaństwa ku upadkowi na przełomie XX i XXI wieku. Prof. Riccardi skupi się w tym kontekście przede wszystkim na charyzmatycznych aspektach pontyfikatu Wojtyły.

*

Jak wskazuje Riccardi, Kościół Jana Pawła II pod wieloma względami okazał się istotnym protagonistą, jak na przykład w przypadku modlitwy międzyreligijnej w Asyżu w 1986 r. czy w kwestii przemian w Polsce i Europie Wschodniej. Papież kierował swoje przesłanie do zmęczonego, onieśmielonego sukcesami sekularyzacji katolicyzmu zachodniego, ale także do wschodniego – upokorzonego przez dominację sowiecką. W opinii prof. Riccardiego miał on konkretną geopolityczną wizję, napędzaną mistyczną pasją. Potrafił zgromadzić tłumy nawet w krajach, w których chrześcijaństwo nie było zbyt żywe. Wierzył w wartość dialogu i spotkania, współistnienia różnych religii i tożsamości etniczno-kulturowych.

*

Prof. Andrea Riccardi urodził się 1950 roku w Rzymie. To włoski historyk, uczony i polityk. Jest profesorem historii współczesnej na Uniwersytecie La Terza w Rzymie. Jest znany na arenie międzynarodowej jako założyciel Wspólnoty Sant’Egidio. W latach 2011-2013 pełnił funkcję ministra ds. współpracy międzynarodowej w gabinecie premiera Włoch Mario Montiego.

*

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń organizowanych przez Instytut pod linkiem.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl