A. Grzegrzółka: Trwają przygotowania w Sali Kolumnowej do ewentualnych prac Sejmu

Sala Kolumnowa jest przygotowywana do tego, aby w środę mogły odbyć się w niej obrady – poinformował w poniedziałek szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Każdy z 460 posłów będzie miał zapewnione na niej miejsce i otrzyma urządzenie pozwalające na głosowanie.

Podstawową sprawą dla marszałka Sejmu jest to, żeby posiedzenie odbyło się na Sali Posiedzeń. Jednoczenie, jeżeli sytuacja będzie nerwowa, jeżeli nielegalny protest będzie trwał, trzeba zapewnić normalne obrady w innym miejscu, czyli w Sali Kolumnowej. Ona jest przystosowywana do tego, żeby można było normalnie w niej pracować, mimo wyjątkowych okoliczności ” – powiedział Grzegrzółka.

Jak poinformował, dostępne będzie jedno wejście do Sali Kolumnowej – będzie to wejście główne. Sala będzie przygotowana na przyjęcie wszystkich 460 posłów. Stąd wynika potrzeba ustawienia dodatkowych stołów i krzeseł.

Kancelaria Sejmu zapewni też elektroniczny system do głosowania.

Posłowie będą mogli głosować przy pomocy urządzeń. Otrzyma je każdy poseł, tak by ewentualna praca Izby odbyła się bez żadnych problemów i nieporozumień” – powiedział dyrektor biura prasowego.

Ponadto marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że podczas spotkania z liderami partii zasiadających w Sejmie o godz. 14.00 chce przedstawić propozycję rozwiązania obecnego kryzysu parlamentarnego. Jak dodał, udział w spotkaniu potwierdzili wszyscy liderzy oprócz szefa PO Grzegorza Schetyny.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki zapowiedział natomiast, że poprawki do budżetu, proponowane przez opozycję, mogą zostać zgłoszone przez stronę PiS-u. W jego ocenie porozumienie jest możliwe, jednak wszystko zależy od opozycji, ponieważ „do tanga trzeba dwojga”.

Poprawki do budżetu, mówił to wcześniej marszałek Karczewski, ale przypomnę wspominał o tym w swoim czasie nie tylko pan Petru, ale pan przewodniczący Kukiz, te poprawki mogą być zgłoszone przez naszą stronę. Poprawki opozycji, jesteśmy otwarci” – powiedział w programie „Kwadrans polityczny” na antenie TVP1 Czarnecki.

Jednocześnie podkreślił, że „głosowanie (nad budżetem) było absolutnie legalne i w tej kwestii w ogóle nie ma sensu cokolwiek zmieniać”.

Szef Nowoczesnej zaproponował przed kilkoma dniami, by PiS zgłosiło w Senacie poprawki do budżetu, które w Sejmie zgłosiła opozycja. Do tej propozycji w minionym tygodniu odniósł się Karczewski.

Jeśli będzie wola, to, jako marszałek Senatu, na najbliższym posiedzeniu zgłoszę budżetowe poprawki proponowane przez opozycję” – napisał w czwartek na Twitterze Karczewski.

Czarnecki zaznaczył, że ze strony rządu jest „dobra wola, chęć, aby, Sejm był miejscem pracy, a nie zadym, które tak naprawdę szkodzą wizerunkowi naszej ojczyzny w świeci”.

Z naszej strony jest wyciągnięta dłoń, mam nadzieję, że liderzy opozycji również dłoń wyciągnął” – dodał europoseł.

W jego ocenie opozycja jest „skłócona i podzielona” i „bardzo radykalizuje się”, w związku z czym „żaden z liderów opozycji nie chce, aby ten drugi miał jakiś sukces”.

Na pytanie, czy do 11 stycznia wszystko może się „rozejść po kościach”, odpowiedział.

Z naszej strony jest absolutna gotowość do pewnego przełomu (…), natomiast +do tanga trzeba dwojga+ i +w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz+ i to już zależy od opozycji czy 11 stycznia obędzie się posiedzenie Sejmu w Sali Plenarnej, bo się odbędzie na pewno, czy w Sali Kolumnowej” – wskazał.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl