A. Bielan: Decyzja o zmianie formy stacjonowania wojsk USA w Polsce – w przyszłym roku

2019 rok, to będzie to rok, w którym będzie podejmowana decyzja w sprawie ewentualnej zmiany formuły stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, z obecnej – rotacyjnej, na stała bazę – podkreślił we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Adam Bielan pytany w radiowej Jedynce o rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem podczas wtorkowego spotkania w Białym Domu powiedział, że jednym z tematów będzie formuła stacjonowania amerykańskich wojsk w Polsce.

„Toczą się rozmowy od wielu miesięcy na szczeblu ekspertów na temat możliwości zmiany charakteru obecności wojsk amerykańskich w Polsce. W tej chwili ma ona charakter rotacyjny, Polska strona zabiega o to, żeby miała ona charakter permanentny – stały” – powiedział wicemarszałek.

„Nie sądzę, żeby można było w najbliższych miesiącach oczekiwać ostatecznej decyzji dlatego, że proces decyzyjny w takiej sprawie w Stanach Zjednoczonych jest dość skomplikowany. Bierze w nim udział nie tylko Biały Dom, czyli urząd prezydenta, ale również Departament Stanu, Departament Obrony oraz obie izby Kongresu” – zauważył.

„Kongres zażądał od Pentagonu raportu w tej sprawie, który będzie gotowy do marca przyszłego roku. Myślę, że przyszły rok (…) to będzie rok, w którym ta decyzja będzie podejmowana” – podkreślił.

„Natomiast z całą pewnością wymiana opinii i spotkanie obu prezydentów na tym etapie planowania, na tym etapie podejmowania decyzji, będzie bardzo ważne” – powiedział Adam Bielan.

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Jej głównymi punktami będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

Według zapowiedzi polskiego prezydenta Dudy wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa. Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat USA, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl