fot. PAP/Leszek Szymański

A. Andruszkiewicz: Słowa unijnego komisarza ws. relokacji uchodźców – skandaliczne

Słowa unijnego komisarza są skandaliczne i zakrawają o szantaż – powiedział Adam Andruszkiewicz z Kukiz’15. Poseł opozycji skomentował w ten sposób wypowiedź unijnego komisarza ds. migracji, który zaapelował do 28 unijnych państw o przyjęcie 26 tysięcy migrantów z Grecji i Włoch.

Dimitris Awramopulos wystosował apel do wszystkich krajów Unii Europejskiej, aby te w ramach programu relokacji przyjęły uchodźców z Grecji i Włoch do września bieżącego roku.

Podczas spotkania z ministrami spraw wewnętrznych państw członkowskich unijny polityk oświadczył, że kraje UE nie mają wymówki, by nie wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań.

Poseł Adam Andruszkiewicz podkreślił, że większość Polaków przeciwstawia się przyjmowaniu migrantów i KE nie może wymuszać działań państwa wbrew woli jego suwerena.

– Słowa unijnego komisarza są skandaliczne, bo one zakrawają o szantaż w kierunku Polski. Wiemy o tym doskonale, że również przejawiają tam się groźby o możliwości odebrania Polsce dotacji unijnych. My jako Polska takich szantaży nie możemy tolerować. Naszą odpowiedzią powinno być przede wszystkim zbieranie innych państw, które mają podobną opinię – jak my – w tej kwestii. A są takie państwa w UE. Po drugie, powinniśmy jasno zakomunikować Komisji Europejskiej, że w Polsce suwerenem jest naród, a większość Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu tysięcy imigrantów i w związku z tym Polska nie będzie ulegać żadnym szantażom niedemokratycznych komisarzy unijnych, którzy będą działać niezgodnie z interesem państwa Polskiego – zaznaczył poseł ugrupowania Kukiz ’15.

We wrześniu wygasa przyjęty w 2015 roku program relokacji, w którym państwa unijne zobowiązały się do przyjęcia co najmniej 98 tys. migrantów z Bliskiego Wschodu. Każdemu krajowi przypisano odpowiednią ich ilość.

Część państw, m.in. Polska, nie przyjęła w ramach relokacji ani jednej osoby, a kilka innych – tylko niewielką ich liczbę. Teraz KE chce wymusić na tych krajach, aby zrealizowały te zobowiązania.

RIRM

drukuj