fot. abramowicz.com.pl

A. Abramowicz: 115, 5 tys. firm zadeklarowało chęć płacenia Małego ZUS

Do godz. 12.00 we wtorek zgłosiło się 115,5 tys. przedsiębiorców, którzy zadeklarowali chęć płacenia Małego ZUS – powiedział PAP Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Rzecznik przypomniał, że termin składania wniosków mija 8 stycznia o północy.

„Uprawnionych do niższych składek jest ok. 200 tys. przedsiębiorców” – powiedział.

Adam Abramowicz podkreślił, że „obecnie konsultowany jest ze środowiskiem MŚP wniosek o nowelizację ustawy o Małym ZUS, w którym proponować będziemy przede wszystkim wydłużenie terminu składania wniosków, a także uproszczenie procedur np. zmniejszenia liczby dokumentów, które trzeba złożyć”.

Pismo w tej sprawie przedsiębiorcy chcą złożyć w ciągu miesiąca.

Z tzw. małego ZUS, który obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody w ubiegłym roku nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 63 tys. zł.

Dzięki temu rozwiązaniu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne adekwatne do swoich przychodów, a nie – jak dotychczas – w wysokości ponad 1200 zł miesięcznie (łącznie ze składką na ubezpieczenie zdrowotne).

Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z Małego ZUS muszą wyrejestrować się w ZUS z dotychczasowego ubezpieczenia i zgłosić z nowymi kodami, zaczynającymi się od 0590 lub 0592.

Rozwiązanie to ma przynieść naszym przedsiębiorcom – jak wyliczył resort przedsiębiorczości i technologii – prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.

Według szacunków MPiT z nowych przepisów skorzysta blisko 200 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Resort liczy ponadto, że nowe przepisy przyczynią się do ograniczenia szarej strefy.

Niedawno Rzecznik MŚP skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnioskuje o wydłużenie do końca stycznia 2019 br. możliwości skutecznego zawiadomienia ZUS o zmianie tytułu ubezpieczenia działalności.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu PAP Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, „jest techniczna możliwość zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika, że ostatecznym terminem rejestracji Małego ZUS jest 8 stycznia”.

„Czekamy na to, ile osób zarejestruje się do 8 stycznia, jeśli będzie to znacząca liczba może nie będzie konieczności zmiany ustawy” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj