fot. IPN

83 lata temu Związek Radziecki zaatakował Polskę

Mijają dziś 83 lata od sowieckiej agresji na Polskę. Była to realizacja ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow, który został zawarty miesiąc wcześniej między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim.

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski, łamiąc przy tym pakt o nieagresji i zmuszając nasz kraj do walki na dwa fronty.

W tej sytuacji Polska liczyła na wsparcie sojuszników z Francji i Wielkiej Brytanii, jednak oczekiwana pomoc Zachodu nigdy nie nadeszła.

Piotr Boroń, historyk, ocenił, że losy II wojny światowej potoczyłyby się inaczej, gdyby Paryż i Londyn wywiązały się ze swoich zobowiązań wobec naszego kraju.

– Według umów polsko-brytyjskich i polsko-francuskich do 3 dni miało trwać zebranie się w sobie naszych sojuszników i wypowiedzenie Niemcom wojny. To rzeczywiście się stało. Następnie nasi sojusznicy mieli dwa tygodnie na to, aby przeprowadzić mobilizację i pełnymi siłami zaatakować III Rzeszę. W praktyce wyszło tak, że gdy Stalin widział, iż agresja niemiecka nie ma konsekwencji w postaci pomocy dla Polski, to również nas zaatakował – powiedział Piotr Boroń.

Rosja od lat forsuje własną wersję historii, umniejszając odpowiedzialność Związku Radzieckiego za napaść na Polskę i wybuch II wojny światowej. Taką narrację wielokrotnie powielał prezydent Rosji, Władimir Putin.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl