80. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

W Warszawie odbędą się dziś centralne obchody 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczną się w południe, odprawą warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie odbędzie się apel pamięci „W hołdzie Marszałkowi” i złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O 13.30 w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie Msza św. w intencji Marszałka i jego Żołnierzy. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ojciec prof. ppłk. Eustachy Rakoczy, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości.

Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków, który współorganizuje obchody, podkreśla, że uroczystości będą miały charakter wielopokoleniowy.

– My, podczas tych uroczystości 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, udowodniamy (…) że chcemy być narodem, a nie tylko społecznością zamieszkującą przez jakiś czas dane terytorium. Stąd taka ranga obchodów, hołd dla Marszałka, dla jego żołnierzy. Pamiętamy o przeszłości i z dziedzictwa Józefa Piłsudskiego wyciągamy wnioski na teraźniejszość i przyszłość – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Dziś w 80. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego na kopcu I Marszałka Polski powinna zawisnąć flaga państwowa.  Biało-czerwona flaga będzie wywieszona w tym symbolicznym miejscu na stałe. Taką decyzję podjął Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych wskazuje, że trzeba wspierać takie inicjatywy. To wyraz naszej polskości i patriotyzmu – dodał.

To bardzo dobrze, że w symbolicznych dla historii Polski miejscach takich jak Zamki Królewskie czy Kopiec Piłsudskiego, który, przypominam zwany jest polską „Mogiłą mogił”, gdyż jest tam złożonych ponad 4 tys. ziem przesiąkniętych krwią naszych rodaków przelaną na polach bitew i w obszarach kaźni. W tych symbolicznych miejscach będzie powiewać biało- czerwona flaga. Musimy walczyć o tożsamość narodową, nie możemy roztopić się w Unii Europejskiej. Czerpiąc z tego, że jesteśmy Europejczykami, musimy na każdym kroku podkreślać, że przede wszystkim jesteśmy Polakami, jesteśmy katolikami – powiedział Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda o godz. 12.30 złoży kwiaty na grobach Marszałka Piłsudskiego i śp. Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Zwieńczeniem obchodów będzie zakończenie konkursu plastyczno-literackiego poświęconego Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Wybitny polityk i dowódca, główny architekt odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej zmarł 12 maja 1935 roku.

RIRM

drukuj