PAP/Andrzej Lange

80. rocznica Akcji pod Arsenałem

W Warszawie uczczono 80. rocznicę Akcji pod Arsenałem. To jedna z najsłynniejszych oraz najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia w trakcie II wojny światowej.

Uroczystości 80. rocznicy Akcji pod Arsenałem rozpoczęły się od zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

26 marca 1943 roku harcerze Szarych Szeregów podjęli heroiczną próbę odbicia harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 20 innych więźniów politycznych przewożonych do więzienia na Pawiaku.

W Akcję pod Arsenałem o kryptonimie „Meksyk II” było zaangażowanych ponad 100 osób. Akcja to symbol solidarności i niezłomnej walki o niepodległość.

– Akcji, która odbyła się w zasadzie wbrew zdrowemu rozsądkowi, w straszliwych warunkach, w których można by się zastanawiać, czy w ogóle miała sens. Jednak miała. Dlaczego? To, co łączyło harcerzy Szarych Szeregów, tych ludzi, którzy stawili opór agresji niemieckiej w czasie II wojny światowej, to w mojej ocenie były dwie kwestie: wartości i przyjaźń, wartości i braterstwo – mówił przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, harcmistrz Karol Siergiej.

Kolejnego dnia Niemcy – w odwecie za Akcję pod Arsenałem – rozstrzelali 140 więźniów na dziedzińcu Pawiaka. Uratowany Jan Bytnar zmarł kilka dni później w wyniku obrażeń odniesionych w trakcie przesłuchań Gestapo.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl