fot. ipn.gov

73. rocznica wyroków w pokazowym procesie działaczy WiN oraz PSL

W Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę wyroków w pokazowym procesie działaczy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Obchody rozpoczęły się przy tablicy pamiątkowej przy ul. Senackiej, gdzie w czasach stalinowskich mieścił się komunistyczny sąd. W wydarzeniu wziął udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Wyroki, jakie 73 lata temu zapadały w Krakowie, były wzorowane na sowieckich metodach i miały charakter pokazowy.

Janusz Ślęzak, rzecznik krakowskiego IPN-u, wskazał, że proces krakowski miał skompromitować polskie podziemie niepodległościowe.

– Wyroki, które zapadły w Krakowie 1947 r. i cały proces, były wzorowane na sowieckim wymiarze sprawiedliwości. Tak naprawdę nie chodziło o żadną sprawiedliwość, ale raczej był to element kampanii propagandowej, typowo pokazowy proces, który miał skompromitować opozycję niepodległościową w Polsce zarówno tę jawną, jak i konspiracyjną, a także jej zwolenników – powiedział Janusz Ślęzak.

10 września 1947 r. komunistyczny sąd skazał osiem osób na karę śmierci, 8 na długoletnie więzienie, a jedną uniewinnił.

W procesie krakowskim byli sądzeni m.in. prezes II Zarządu Głównego WiN płk Franciszek Niepokólczycki i Stanisław Mierzwa, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie.

RIRM

drukuj